Ուկրաինան և Ռուսաստանը հայտարարել են բանակցությունների դադարեցման մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 1lurer.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հեռուստամարաթոնի եթերում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը։
«Սակայն այն կվերականգնվի և, ինձ թվում է, որ մոդերատորը կլինի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին»,- ասել է Պոդոլյակը։
Նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես է եկել նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն։ Ըստ նրա՝ կողմերը բանակցություններ չեն վարում։ «Ո՛չ, բանակցությունները չեն շարունակվում։ Ուկրաինան փաստացի դուրս է եկել բանակցային գործընթացից։ Որևէ ձևով (դրանք չեն ընթանում),- Ռուդենկոյի խոսքերը մեջբերել է ռուսական պետական РИА Новости գործակալությունը։
Դեռ այս ամսվա սկզբին ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության բանակցություններն առաջ չեն գնում։ ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և տպագրության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Զայցևը բանակցությունների դադարեցման մեղքը բարդել էր Ուկրաինայի վրա։ «Առավել պերճախոս ձևով դրանց (բանակցությունների) շարունակման դժկամության մասին վկայում են ուկրաինացի քաղաքական գործիչների հայտարարությունները»,- ասել էր Զայցևը։
Ռուսական և ուկրաինական կողմերի միջև բանակցությունները սկսվել էին փետրվարի վերջին, որոնց առաջին փուլը կայացել էր Պրիպյատում։ Այնուհետ դրանք շարունակվել էին առցանց ձևաչափով։ Պատվիրակությունները վերջին դեմ առ դեմ բանակցությունները վարել են Ստամբուլում։
Ստամբուլյան բանակցություններից հետո Մոսկվան Կիևին սկսեց մեղադրել անհետևողականության և արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հեռանալու փորձերի մեջ։ Ուկրաինական իշխանություններն իրենց հերթին սկսեցին հայտարարել, որ ռուսական զորքերի հանցագործությունների վերաբերյալ տեղեկությունների ֆոնին ուկրաինական հասարակությունը ավելի քիչ է պատրաստ ՌԴ-ի հետ ցանկացած համաձայնության։