Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանությունն ու հյուպատոսարանն աշխատում են բնականոն ռեժիմով
Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունն ու հյուպատոսությունն աշխատում են սովորական ռեժիմով, հայտնում է AnalitikaUA.net-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հրատարակության տվյալներով՝ բոլոր դիվանագետներն աշխատում են իրենց տեղերում, հյուպատոսական ծառայությունները կանեն իրենց գործը։
Լրատվամիջոցները հայտնում են նաեւ, որ Բորիսպոլի միջազգային օդանավակայանը նույնպես աշխատում է բնականոն ռեժիմով, սակայն զգուշացնում է, որ մոտ ապագայում չվացուցակը կարող է փոխվել։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի օդային երթևեկության սպասարկման պետական ձեռնարկության (UkSATSE) նախագահի պաշտոնակատար Անդրեյ Յարմակը հայտնել էր, որ Ուկրաինայի երկինքը փակելու նախադրյալներ չկան, Ուկրաինայի օդային տարածքն անվտանգ է թռիչքների համար։
Նախագահի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Կիրիլո Տիմոշենկոն ասել է, որ իշխանությունները լուծումներ են փնտրում՝ աջակցելու ավիափոխադրողներին, որոնք կարող են խնդիրներ ունենալ Ուկրաինայի օդային տարածքում:
Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարարությունն էլ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի երկինքը բաց է մնում, պետությունն աշխատում է ավիափոխադրողների համար ռիսկերը կանխելու ուղղությամբ։ Նախարարությունն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի օդային տարածքը փակելու մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Օդային տարածքի փակումը Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքն է, համապատասխան որոշում չի կայացվել։