Ուկրաինայում մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը
Այսօր՝ ապրիլի 21-ին, Ուկրաինայում մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որին մասնակցում են երկրի գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն և շոումեն, «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին:
Ինչպես նշում է korrespondent.net-ը, ընտրատեղամասերը բացվել են տեղի ժամանակով ժամը 08:00-ին և կաշխատեն մինչև 20:00-ն:
Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն անց էր կացվել մարտի 31-ին, սակայն ընտրությունների արդյունքում թեկնածուներից ոչ ոքի չէր հաջողվել ստանալ ձայների 50%-ից ավելին, ընդ որում՝ ամենաշատ ձայները հավաքել էր Զելենսկին՝ 30,24%, մինչդեռ Պորոշենկոն ստացել էր ընդհանուր քվեների 15,95%-ը:
Ապրիլի 7-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, ամփոփելով ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, հայտարարել էր քվեարկության երկրորդ փուլի մասին:
Ընտրատեղամասերի փակվելուց հետո ընտրական հանձնաժողովները կսկսեն քվեաթերթիկների մշակման գործընթացը, իսկ ձայների հաշվարկի մասին տվյալները կտեղադրվեն և շարունակաբար կթարմացվեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում, ընդ որում՝ ԿԸՀ-ն պետք է ընտրությունների արդյունքների մասին պաշտոնապես հայտարարի մինչև սույն թվականի մայիսի 1-ը, իսկ Ուկրաինայի նոր նախագահը պաշտոնը կստանձնի մինչև հունիսի 3-ը: