Վարչապետը հայտնեց՝ ինչ են ասում կալանավորված զինվորականները, երբ հարցնում են՝ ինչու Խոզնավարում չեն պաշտպանել ՀՀ տարածքը
31.05.2023 15:40
2021 թվականին Սոթք-Խոզնավար հատվածում ադրբեջանական զորքերի ներխուժման վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով կան բարձրաստիճան զինվորականներ, որոնք կալանավորված են։
Այս մասին այսօր Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ զինվորականները կալանավորվել են, քանի որ այդ ժամանակ ոչինչ չեն ձեռնարկել կանխելու ներխուժումը։
«Նրանք ոչ մի գործողություն չեն ձեռնարկել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելու համար։ Երբ որ հարցնում ես՝ ինչո՞ւ, չունեն բացատրություն։ 2021 թվականի մայիսի 10-ին ուժի մեջ է մտնում իմ հրաժարականը, խորհրդարանը լուծարվում է, մայիսի 12-ին Ադրբեջանը ներխուժում է Սոթք-Խոզնավար հատված։ Զրո ռեակցիա «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի» կազմակերպության կողմից։ Եթե 2021 թվականի մայիսին մեր ռեակցիաները լինեին շատ գծային, կկորցնեինք և՛ ժողովրդավարությունը, և՛ պետությունը»,- ասաց նա։
Վարչապետը նաև նշեց, որ երբ սկսել են Ուկրաինայի իրադարձությունները, ՀՀ-ն փորձել է  բալանսավորված դիրքորոշումներ ունենալ իր քվեարկություններով։ Այդ պայմաններում, ըստ Փաշինյանի, եղել է մի իրավիճակ, երբ դա որոշակի գոհունակություն է ձևավորել բոլոր գործընկերների մոտ։
«Ժամանակի ընթացքում Հայաստանի և բոլորի մանյովրի դաշտը նեղանում է, ու սա լուրջ մարտահրավեր է բոլորիս համար, ՀՀ-ի համար՝ առավել ևս՝ հաշվի առնելով իր խոցելիությունները»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը: