Վաշինգտոնն առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Սյունիքով անցնող ճանապարհը
Միացյալ Նահանգներն առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Հայաստանի այն հատվածը, որ Ադրբեջանի արևելյան շրջանները կապում է Նախիջևանին։ Այս մասին ուրբաթ օրը Վաշինգտոնում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպան Թոմաս Բարաքը։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը վիճում են 32 կիլոմետր երկարություն ունեցող ճանապարհի շուրջ։ Մեկ տասնամյակ է վիճում են 32-կիլոմետրանոց ճանապարհի շուրջ։ Եվ ահա թե ինչ է տեղի ունենում։ Միացյալ Նահանգները գալիս է և ասում. - «Շատ լավ, մենք վերցնում ենք այն։ Տվեք մեզ վարձակալությամբ այդ 32-կիլոմետրանոց ճանապարհը և բոլորով օգտվեք դրանից», - ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Վերջին շրջանում հայտնի է դարձել Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհի բացման ամերիկյան առաջարկի մասին, որը Երևանին ու Բաքվին, ըստ «Քարնեգի» հիմնադրամի, ԱՄՆ նախագահ Թրամփի վարչակազմն է արել մայիսի վերջին: Վաշինգտոնի մտահղացման համաձայն՝ կապուղին ամերիկյան ընկերության է պատվիրակվելու, որն էլ, ըստ էության, կլինի «համաձայնագրի երաշխավորը»:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրաժարվել էր մեկնաբանել այս հրապարակումները:
Երևանը հաստատել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային ապաշրջափակման վերաբերյալ միջազգային գործընկերներից առաջարկ եղել է, և դրանց շուրջ կան քննարկումներ: