Վազգեն Սարգսյան. կախարդական ֆլեյտայի նվիրյալը
Վազգեն Նարեկի Սարգսյանը ծնվել է 2004 թ. նոյեմբերի 26-ին Կապան քաղաքում՝ արվեստագետի ընտանիքում։ Վաղ տարիքից ի հայտ է եկել նրա սերն ու հետաքրքրությունը երաժշտության հանդեպ։ 2010-ին հաճախեց Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոց՝ Արթուր Մովսիսյանի ֆլեյտայի դասարանը։ Կախարդական ֆլեյտայի հնչողությունն ուղղակի տղային սիրահարեցրեց գործիքին։ Եվ ցանկությունը՝ դառնալ մեծ ֆլեյտահար, նրան նպատակաուղղեց ամենօրյա պարապմունքների։ Ուսուցչի անմնացորդ նվիրումի, ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ հասավ մեծ ձեռքբերումների։
2016-2019 թթ. Վազգենը մասնակցեց Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնին՝ դառնալով եռակի դափնեկիր։ 2018-2020 թթ. մասնակցեց «Արտ-Մյուզիք» միջազգային մրցույթ-փառատոնին՝ կրկին արժանանալով դափնեկրի կոչման։ 2019 թ. մասնակցեց Մշակութային աջակցության հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Փողային նվագարանների» հանրապետական մրցույթ-փառատոնին և արժանացավ երկրորդ կարգի մրցանակի։ 2021 թ. մասնակցեց Էջմիածնի «Փոքրիկ քայլ» հանրապետական մրցույթ-փառատոնին և արժանացավ ժյուրիի հատուկ մրցանակին և «Գրան-Պրիի»։
Ամեն անգամ հաղթանակով վերադառնալը պատանուն ավելի Էր պարտավորեցնում, և ավելի էր աճում պրոֆեսիոնալիզմի հասնելու նրա ձգտումը։ Ընդգրկվելով հանրապետության շնորհալիների շարքում՝ Վազգենը բազմիցս հանդես է եկել տարբեր համերգասրահներում։ Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային տանը, Երևանի Կոմիտասի անվան տուն-թանգարանում վարպետության դասեր է անց կացրել Երևանի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսորներ Արմենուհի Կարապետյանի և Գայանե Մուրադյանի հետ։
Անշուշտ, Վազգենին մեծ ապագա է սպասվում, վստահաբար արտահայտվում էին պրոֆեսորները։ 2022 թ. գերազանց առաջադիմությամբ  ավարտելով դպրոցը, Վազգենն ընդունվեց Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի նվագախմբային ֆակուլտետի ֆլեյտայի դասարանը։
Մասնագիտությունից բացի ունի նաև նախասիրություններ, հետաքրքրվում է համակարգչային ծրագրավորմամբ և նախընտրում է ֆուտբոլ խաղալ և մասնակցել հեծանվավազքերի։