Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյակը նշելու համար ստեղծելվել է հոբելյանական հանձնաժողով. այն ղեկավարելու է վարչապետը
Հայաստանի Ազգային հերոս, Արցախի հերոս Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյակն այս տարի կնշվի մեծ հանդիսավորությամբ։ Նման որոշում այսօր, առանց քննարկելու, կայացրեց ՀՀ կառավարությունը` այդ նպատակով պահուստային ֆոնդից Պաշտպանության նախարարությանը հատկացնելով շուրջ 13 միլիոն դրամ:
Վազգեն Սարգսյանը 60 տարին կբոլորեր այս տարի մարտի 5-ին։ Բայց նրան վիճակված էր ապրել միայն 40 տարի։
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, 40 տարեկանում նա սպանվեց խորհրդարանի շենք մուտք գործած զինված խմբի կողմից։
Վազգեն Սարգսյանը եղել է Արցախյան ազատամարտի ամենաակտիվ զինվորական հրամանատարներից մեկը, որին ժողովուրդը «Սպարապետ» պատվանունով է կնքել:
Մինչև 1994 թվականը նա տարբեր կարգավիճակներում ու տարբեր պաշտոններում մասնակցել է արցախյան ազատամարտին։ Արցախի համար օրհասական պահին հենց Վազգեն Սարգսյանի կոչով ստեղծվեց մահապարտների գունդը ։
1992 թվականի հոկտեմբերից մինչև 1993 թվականի մարտը Վազգեն Սարգսյանը զբաղեցրել է ՀՀ նախագահի խորհրդականի պաշտպանության հարցերի գծով և ՀՀ սահմանամերձ գոտիներում ՀՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնները: Դրանից հետո նա նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի գծով պետնախարար: Այս պաշտոններում Սարգսյանը մեծ դեր է ունեցել Հայաստանի բանակի կայացման գործում:
1995թ–ին նա Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ոկղմից Վազգեն Սարգսյանը նշանակվել է պաշտպանության նախարար և այդ պաշտոնում աշխատել չորս տարի։ 1999թ–ի հունիսի 11–ին նա ընտրվել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնում։
Վազգեն Սարգսյանն արժանացել է Հայաստանի և Արցախի բարձրագույն` ազգային հերոսների կոչման։