Վճռաբեկ դատարանը Քոչարյանի ազատ արձակման դեմ դատախազության բողոքը կքննի կոլեգիալ կազմով
Վճռաբեկ դատարանը դատախազության բողոքը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման վերաբերյալ կքննի կոլեգիալ մարմնով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեցին դատական դեպարտամենտի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Նշենք, որ համաձայն Քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ Վճռաբեկը եռամսյա ժամկետ ունի բողոքը քննելու համար:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը` Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, օգոստոսի 13-ին ազատ արձակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին անձեռնմխելիության հիմքով` բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշումը:
Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հուլիսի 26-ին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար։
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանները եւս հնարավոր է Վճռաբեկ բողոք ներկայացնեն` պահանջելով իրավական գնահատական տալ Քոչարյանի  ազատ արձակումը հիմնավորող մյուս երկու հիմքերին, որոնց Վերաքննիչ դատարանը չի անդրադարձել: