Վերականգնվում է Մեղրու Անապաստանաց վանքը
«Երկիր եւ մշակույթ» համազգային կազմակերպությունը սկսել է Մեղրու Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու կամ, ինչպես մեղրեցիներն են անվանում, Անապաստանաց վանքի վերականգնման աշխատանքը:
Ըստ կազմակերպության տնօրենների խորհրդի անդամ, հայաստանյան ծրագրերի պատասխանատու, վերականգնող ճարտարապետ Ստեփան Նալբանդյանի՝ 2016 թվականին նախատեսված է կատարելու գիտահետազոտական եւ նախնական աշխատանքներ՝ չափագրություն, նախագծում, պեղումներ, երկրաբանական ուսումնասիրություններ, պատերի սեյսմակայունության ուսումնասիրում: Զուգահեռաբար կիրականացվեն ժամանակավոր ամրակայման աշխատանքներ: Իսկ բուն շինարարությունը կիրականացվի 2017-ին:
Ենթադրվում է, որ աշխատանքները կտեւեն մոտ երեք տարի:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ գործող օրենսդրությանը համապատասխան:
Հնագիտական աշխատանքները ղեկավարում են ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատողներ Հարություն Բադալյանը եւ Արման Նալբանդյանը: Աշխատանքներին (ամռան ամիսներին) մասնակցում են նաեւ կամավորներ Սփյուռքից եւ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից:
Եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները կատարվում են «Երկիր եւ մշակույթ» կազմակերպության բարերարների, մասնավորապես Հայկ եւ Հիլդա Մանջիկյանների ներդրմամբ (ԱՄՆ). արդեն իսկ նրանք այդ նպատակով նվիրել են 250 հազար դոլար:
Հիշեցնենք նաեւ՝ եկեղեցին 13-րդ դարի կառույց է՝ վերաշինված 17-րդ դարում: