Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքների մասին
Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքների մասին։
«Բոլոր ենթակառուցվածքները, ներառյալ ճանապարհները, երկաթուղիները, օդային ուղիները, խողովակաշարերը, մալուխները, էլեկտրահաղորդման գծերը, պետք է գործեն այն երկրների իրավասության և ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքներով նրանք անցնում են: Յուրաքանչյուր պետություն իր պետական ​​կառույցների միջոցով ապահովում է սահմանային հսկողություն, մաքսային հսկողություն և բոլոր ենթակառուցվածքների անվտանգությունը, ներառյալ քաղաքացիների, ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների անցումը իր տարածքով:
Ամբողջ ենթակառուցվածքը կարող է օգտագործվել ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային բեռնափոխադրումների համար: Երկրներն օգտագործում են բոլոր ենթակառուցվածքները՝ հիմնված հավասարության և փոխարինման սկզբունքների վրա: Այս սկզբունքների շրջանակներում փոխհամաձայնության և փոխհամաձայնության հիման վրա կարող են պարզեցվել սահմանային և մաքսային ընթացակարգերը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ: