Վրաստանը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամակցության գործողությունների ծրագրի անդամ . Նշվել է նաև ՌԴ ուժերը գրшվյшլ Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից դուրս բերման մասին
17.06.2021 12:40
Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի Բրյուսելի գագաթնաժողովի կոմյունիկեում.
ՆԱՏՕ-ի 30 անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներն այսօր հրապարակել են Բրյուսելի գագաթնաժողովի կոմյունիկեն, ի թիվս այլնի կրկնելով 2008 թ. Բուխարեստի գագաթնաժողովի որոշումը, որ «Վրաստանը կդառնա Դաշինքի անդամակցության գործողությունների ծրագրի անդամ` որպես գործընթացի բաղկացուցիչ մաս»:
ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները շեշտել են, որ նրանք վճռականորեն աջակցում են «Վրաստանի ապագային չմիջամտության և արտաքին քաղաքականության կուրսը որոշելու իրավունքին՝ Վրաստանի արտաքին միջամտությունից զերծ մնալու իրավունքին»: Փաստաթուղթը նաև շեշտում էր Դաշինքի աջակցությունը Վրաստանին «հիբրիդային uպш-ռնшլիքների դեմ դիմացկունություն ստեղծելու, վերապատրաստման և վարժանքների և шնվտ-шնգ հաղորդակցության մեջ»:
Իր հերթին, Վրաստանը ցույց տվեց իր նվիրվածությունն ու կարողությունը` նպաստելու եվրաատլանտյան անվտшնգությանը` ՆԱՏՕ-ի գործողություններին «զգալի ներդրումների» միջոցով:
Ողջունելով ապրիլի 19-ին ԵՄ-ի միջնորդությամբ կնքված գործարքը, ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները հայտարարեցին, որ համաձայնագիրը «ճանապարհ է բացում այն կարևոր բարեփոխումների համար, որոնք կօգնեն Վրաստանին` անդամակցման ձգտող երկրին, առաջընթաց գրանցել դեպի անդամակցություն»:
«Մենք ողջունում ենք բարեփոխումների հարցում զգալի առաջընթացը, որը կատարել է Վրաստանը և պետք է իրականացնի, և որը Վրաստանին օգնել է ամրապնդել իր պաշտպանական կարողություններն ու փոխգործունակությունը Դաշինքի հետ», – հավելեցին ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները:
Շարունակելով ՆԱՏՕ-Վրաստան հարաբերությունները` Դաշինքի ղեկավարները ասացին, որ Թբիլիսիի հետ «սերտ համագործակցում են» Սևծովյան տարածաշրջանի անվտшնգության հարցի շուրջ ՝ ի պատասխան Ռուսաստանի «գնալով шպшկшյnւնшցնnղ գործողությունների»:
Փաստաթուղթը նաև վերահաստատում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանն աջակցելը և Ռուսաստանին կոչ է անում դուրս բերել իր ուժերը գրшվյшլ Աբխազիայից և Ցխինվալիի շրջանից / Հարավային Օսիայից:
ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները հետագա կոչ են արել Մոսկվային oկnւպшցվшծ շրջանները` որպես անկախ պետություններ, « իր ճանաչելու մեջ հակառակ ընթացք բռնել», իրականացնել 2008 թ. հրшդшդшրի համաձայնագիրը , և «դադարել մարդու իրավունքների խախտումները, կամայական կшլшնшվnրnւմները, եւ nտնձգnւթյnւնները Վրաստանի քաղաքացիների նկատմամբ»: