Զախարովան՝ Սոչիում ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին
Հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները երեք երկրների ղեկավարների շրջանակում զրույց են ունեցել։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ինչ վերաբերում է Սոչիում երեք երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը, ապա դրանք պատվիրակությունների հանդիպումներ կամ բանակցություններ չեն եղել, դա եղել է երեք նախարարների զրույց կամ առերես շփում։ Եվ, իհարկե, այդ զրույցը տեղի է ունեցել այն բանակցությունների համատեքստում, որոնք ընթացել են նրանց առաջնորդների միջեւ։ Սա այն ամենն է, ինչ ես կարող եմ ասել»,- ասել է  նա։
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, թե Երեւանը պատրաստ է հարաբերություններ հաստատել Բաքվի հետ ՌԴ առաջարկների հիման վրա եւ թե ինչ առաջարկների մասին է խոսքը, Զախարովան մեջբերել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին.
«Ես ուշադրություն կդարձնեի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսքին այն մասին, որ քննարկումը շարունակվելու է եւ մենք կոռեկտ չենք համարում շատ զգայուն հարցերի մի մասը հանրային քննարկման դնելը, քանի որ դա կարող է  խանգարել բանակցային գործընթացին», - նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, որից հետո ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։