ԶԼՄ-ների դեմ. Հայաստանում կարող են կտրուկ աճել վիրավորանքի եւ զրպարտության համար տուգանքի չափերը
Հայաստանում կարող են կտրուկ աճել վիրավորանքի եւ զրպարտության համար տուգանքի չափերը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 7-ին, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին քննարկման ժամանակ հայտարարեց օրինագծի հեղինակ, ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը:
«Մի քանի րոպեում հնարավոր է գրանցվել սոցցանցում կամ նույնիսկ կայք բացել, որը իրավաբանական ուժ չունի: Տվյալ սոցցանցերի եւ կայքերի միջոցով քննադատում են հայտնի քաղաքական գործիչների, պատգամավորների, իշխանության ներկայացուցիչների: Խոսքը ոչ միայն իշխանության, այլ նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչների հասցեին հնչող վիրավորանքների մասին է»,-ասաց քաղաքական թիմի ներկայացուցիչը, ով մինչեւ իշխանության գալը մեղադրանքներ էր հնչեցնում իր ընդդիմախոսների հասցեին՝ ընդ որում դա անելով ԶԼՄ-ների եւ սոցցանցերի միջոցով:
Սիմոնյանն առաջարկեց վիրավորնքների համար սահմանել 5 մլն դրամ գործող 1 մլն դրամի փոխարեն, եւ զրպարտության համար՝ մինչեւ 10 մլն դրամ ներկայիս 2 միլիոնի փոխարեն: Ընդ որում, տուգանքի վերջնական չափը կորոշի դատարանը:
Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանն էլ կարծում է, որ տվյալ հարցում պետք է որոշել վերին շեմը: Նրա խոսքով՝ կառավարությունը հնարավոր է համարում վիրավորանքների համար վերին շեմ սահմանել 2 մլն դրամը, զրպարտության համար՝ 3 մլն դրամը: Տվյալ առաջարկը, ինչպես նկատեց Դանիելյանը, ուղղված է խոսքի ազատության պաշտպանության ոլորտում չարաշահումների կանխարգելմանը:
Երկարատեւ քննարկումներից հետո հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց տվյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը: