ԶՊՄԿ-ն Քաջարան համայնքում հանրային լսումներ է իրականացրել թափոնների կառավարման վերաբերյալ
«Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային Կոմբինատ» ՓԲԸ-ն տեղեկացնում է, որ ս.թ. հունիսի 28-ին Սյունիքի մարզի Քաջարան քաղաքում կազմակերպել է հանրային լսումներ՝ ընկերության գործունեության ընթացքում առաջացող թափոնների պահման և տեղադրման տեղամասերի կազմակերպման, իսկ որոշ թափոնատեսակների մշակման, վերամշակման աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ՝ առաջնորդվելով Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության և փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 4-րդ կետի 6-րդ ենթակետի պահանջով, որի համաձայն` վտանգավոր թափոնների հավաքում, պահում, օգտագործում, մշակում, վերամշակում, հեռացում, վնասազերծում, տեղադրում, թաղում գործունեությունները ենթակա են բնապահպանական գնահատման և փորձաքննության:
Նշված աշխատանքների նպատակն է ապահովել Կոմբինատի գործունեության ընթացքում առաջացած թափոնների պատշաճ, արդիական կառավարումը, ներառյալ առանձնացված պահումը՝ բնապահպանական նորմերին համահունչ, դրանց որոշ տեսակների մշակումը, վերամշակումը, պարբերաբար փոխանցումը մասնագիտացված կազմակերպություններին կամ տեղադրումը սեփական տեղամասերում: