Խոսք հրաժեշտի․ Էդիկ Հակոբյան
Ծննդյան 90-րդ տարեդարձի օրը՝ նոյեմբերի 5-ին, երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց պատմության ճանաչված մասնագետ և մտավորական Էդիկ Հակոբյանը։ Ավարտել է Կապանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցը։ Նախ միջին-մասնագիտական կրթություն է ստացել, այնուհետև 1962-68 թթ սովորել և ավարտել է Երևանի պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետը։
Նրա աշխատանքային գործունեությունն անցել է մանկավարժության ոլորտում, նախ՝ թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում՝ պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչ, ապա՝ 1970-1991 թթ․, աշխատել է թիվ 10 դպրոցում՝ հիմնադիր տնօրեն, այնուհետև դասավանդել է թիվ 3 միջնակարգ դպրոցում, Կապանի արվեստի պետական քոլեջում՝ պատմության և տնտեսագիտական առարկաների դասախոս։
Տարիներ ի վեր Էդիկ Հակոբյանը մանկավարժական փորձն ու մասնագիտական գիտելիքները փոխանցել է մատաղ սերնդին, սկսնակ մանկավարժներին, ձևավորել նրանց աշխարհայացքը, ընդլայնել մտահորիզոնը։
Շրջապատում վստահություն և հարգանք վայելող անձնավորություն էր։
Պարգևատրվել է պատվոգրերով, հուշամեդալներով, վարում էր հասարակական-քաղաքական ակտիվ գործունեություն։
Ամուսնացած էր, ունի երեք զավակ։
Հոգեհանգիստը՝ «Փյունիկ» սգո սրահում՝ նոյեմբերի 6-ին՝ ժամը 17։00-ից, հուղարկավորությունը՝ նոյեմբերի 7-ին, նույն տեղից՝ ժամը 12-ին։ Էդիկ Հակոբյանի աճյունը կամփոփվի Բաղաբուրջ գյուղում՝ ընտանեկան գերեզմանատանը։