Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ ապօրինաբար շրջափակելով Արցախը և արհեստականորեն ստեղծելով ծանր հումանիտար պայմաններ Արցախի 120 հազարանոց բնակչության համար։
Շրջափակման պատճառով խախտվում են Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։ Մարդիկ զրկված են ազատ տեղաշարժի, պատշաճ բուժօգնություն ստանալու իրավունքից և կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարումից։
Ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից տարիներ շարունակ վարվող հայատյաց քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է։
Արցախի արտաքին գերատեսչությունը շրջափակման օրվանից առ այսօր բազմաթիվ նամակ-դիմումներ է հղել տարբեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների՝ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և հայցելով համապատասխան աջակցություն՝ Արցախի ապաշրջափակման համար։
Ադրբեջանի քաղաքականությունը մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին և անվերապահորեն պետք է արժանանա կոշտ արձագանքի։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը կրկին դիմում է միջազգային հանրությանը՝ Արցախի ապաշրջափակման համար համարժեք գործիքակազմ կիրառելու խնդրանքով։
[Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարության հայտարարությունը]
С 12 декабря Азербайджан перекрыл единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и внешним миром, незаконно блокировав республику и искусственно создав тяжелую гуманитарную ситуацию для её 120-тысячного населения.
В результате блокады нарушаются фундаментальные права народа Арцаха. Люди лишены права на свободное передвижение, получение необходимой медицинской помощи и обеспечение жизненно важными товарами.
Создавшаяся ситуация является логическим продолжением многолетней антиармянской политики Азербайджана.
С первого дня блокады по сей день МИД Арцаха направил множество писем-обращений в различные страны и международные организации, в которых содержится достоверная информация о сложившейся ситуации и просьба оказать соответствующую поддержку для разблокирования Арцаха.
Политика Азербайджана является вызовом всему цивилизованному миру и непременно должна быть удостоена жесткой реакции.
Министерство иностранных дел Арцаха вновь обращается к международному сообществу с просьбой применить соответствующий инструментарий для разблокирования Арцаха.
[Заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах]
Since December 12, Azerbaijan has been blocking the only road connecting Artsakh to Armenia and the outside world, thereby putting Artsakh under illegal siege and deliberately creating unbearable living conditions for the 120,000 people of Artsakh.
Due to the blockade, the fundamental rights of the people of Artsakh have been violated. People are deprived of the right to freedom of movement, appropriate healthcare and supply of vital goods.
This situation created by Azerbaijan is the logical continuation of its long-standing Armenophobic policies.
Since the beginning of the blockade, the Artsakh Foreign Ministry has addressed numerous letters-statements to various countries and international organizations, providing reliable information about the ongoing situation and requesting appropriate measures and support to lift the illegal blockade of Artsakh.
Azerbaijan's policy is a challenge to the entire civilized world and must be strictly condemned.