102–րդ ռազմաբազայի հեռացումը նշանակում է Թուրքիային «էստի համեցեք» ասել. ակցիա Գյումրիում
«Մայր Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքը Գյումրիում ակցիա է անցկացնում՝ ի պաշտպանություն Հայաստանում ռուսական զորքերի առկայության։ Դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարեց, որ միջոցառումն ուղղված է Անկախության հռչակագրի, 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի, ինչպես նաև ընդհանրապես ռուս-հայկական հարաբերությունների պաշտպանությանը։ Նրա խոսքով՝ այս տարրերն այսօր երկրի անվտանգության երաշխիքն են։
«Տեղեկանալով, որ Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրը 102-րդ ռազմաբազայի դեմ ակցիա է նախաձեռնվել թուրքական 5-րդ շարասյան միջոցով (արևմտամետ ուժեր. խմբ.)` մենք էլ ակցիա նախաձեռնեցինք ի պաշտպանություն մեր Անկախության հռչակագրի, հայ–ռուսական հարաբերությունների և մեր անվտանգության»,– ասաց նա։
Նա կարծիքով` արևմտամենտների ընտրած ամսաթիվը` ՀՀ անկախության հռչակագրի ընդունման օրը, պատահական չէ։
«Այստեղ տեսանելի է Անկարայի և Բաքվի ձեռքը, որոնք ձգտում են թուլացնել ռուսական ներկայությունը Հայաստանում և հարվածել մեր անվտանգության խորհրդանիշին»,- նշեց Թևանյանը։
Քաղաքական գործիչը կոչ արեց ազգային մտածողությամբ ուժերին միանալ ակցիային։ Ըստ նրա՝ ռուսական զորքերի դուրսբերումը փաստացի կնշանակեր ճանապարհ բացել թուրքական զորքերի համար դեպի Հայաստան։
«Ռուսական ռազմաբազայի հեռացումը թարգմանաբար նշանակում է թուրքական զորքին «էստի համեցեք» ասելու»,– նշել է նա։
Ոստիկանությունը «Մայր Հայաստան» դաշինքի ակտիվիստներին թույլ չի տվել ակցիա անցկացնել 102-րդ ռազմաբազայի հիմնական մուտքի մոտ, որտեղ պետք է հավաքվեին արևմտամետ ակցիայի կողմնակիցները։ Դաշինքի անդամ Մանուկ Սուքիասյանի խոսքով՝ իրավապահները հորդորել են ակցիան մեկ այլ մուտքի մոտ տեղափոխել՝ պատճառաբանելով բախումները կանխելու անհրաժեշտությամբ։