1998 թվականից սկսած տուժած զինծառայողների ընտանիքները փոխատուցում կստանան
Կառավարության որոշմամբ կավելանան հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակների ֆինանսավորմանն ուղղվող պետական բյուջեի ծախսերը:
Այսօր Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեցին, որ  1998 թվականից սկսած տուժած զինծառայողների ընտանիքները փոխհատուցում կստանան:
«Եթե զոհված սպայի ընտանիքը արդեն իսկ պետությունից արդեն իսկ ստանում է 60 հազար դրամ, ապա հիմնադրամից ամսվա մեջ նաև կստանա 240 հազար դրամ՝ ապահովելով հատուցման նույն չափը, որը տրվում է 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար»,-ասաց Դավիթ Տոնոյանը, մանրամասնելով, որ կախված կոչումից, ընտանիքի անդամներից գումարի չափը կարող է փոփոխվել :
Այս մասին երեկ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում այս մասին գրել էր․
«Զինծառայողների ապահովագրության (1000 դրամների) հիմնադրամը 2020 թվականի հունվարի 1-ից կսկսի աջակցություն ցուցաբերել նաեւ 1998 թվականի հունվարի 1-ին ներառյալ եւ դրանից հետո հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողներին: Այդ մասին որոշումը կայացվել է այսօր:
Այսպիսով՝ մեկուկես տարվա ընթացքում այս գործառույթի իրականացման մասով մենք ետ գնացինք 19 տարի: Հիշեցնեք, որ նախորդ տարվա դրությամբ հիմնադրամը փոխհատուցում էր միայն 2017 թվականի հունվարի 1-ին ներառյալ եւ դրանից հետո տեղի ունեցած դեպքերը:
Որոշման մանրամասները կհայտարարվի լրացուցիչ, բայց կարող եմ ասել, որ որոշումն ունի նույն պարամետրերը ինչ շահառուների շրջանակը հետահայաց ընդլայնելու նախորդ որոշումները»:
Հիշեցնենք՝ 2016-ին ընդունված օրենքով աշխատավարձերից գանձվող 1000 դրամ դրոշմանիշային վճարներից ձևավորվում է հիմնադրամ, որի գործունեության մեկնարկին աջակցությունը տարածվում էր միայն 2017 թվականի հունվարի 1-ին ներառյալ և դրանից հետո տեղի ունեցած դեպքերի վրա: