Հայաստանը և աշխարհասփյուռ համայն հայությունն այսօր ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի 110-րդ տարելիցը։
110 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության երիտթուրքական կառավարության ձեռքերով և մտահղացմամբ իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։
Տեղի ունեցածն այն օրերին մեծ տերությունների կողմից որակվեց որպես մարդկության և մարդկային քաղաքակրթության դեմ ուղղված հանցագործություն։
1.5 միլիոն հայ սպանվեց, հարյուր հազարավորները գաղթեցին աշխարհի տարբեր ծայրեր, ինչի հետևանքով այսօր երկրագնդի վրա դժվար կլինի գտնել մի այնպիսի վայր, որտեղ չի լինի ազգությամբ հայ:
Մահվան դատապարտվեց արևմտահայ մտավորականության սերուցքը, գլխատվեց ժողովրդի մտավոր, հոգևոր և մշակութային վերնախավը, իսկ հայ ժողովուրդը զրկվեց իր բնօրրանում ապրելու իրավունքից։
Այսօր էլ ապրում են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած մեր հայրենակիցներ, որոնց հետ միասին սգում ենք մեր նախնիների հիշատակը։
Ոգեկոչելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակը` միաժամանակ մեր երախտիքն ենք հայտնում այն երկրներին, որոնք դատապարտեցին և ընդունեցին Հայոց ցեղասպանության անուրանալի փաստը։ Բայց մենք գիտակցում ենք, որ միայն մեր գոյությամբ կարող ենք հաղթահարել Մեծ Եղեռնի հսկայական ցավը, և այդ իսկ պատճառով մենք պարտավոր ենք շարժվել առաջ` կերտելով մեր պետականության ու հայ ժողովրդի արժանավայել գալիքը:
Մեր` ապրողներիս պարտքն է ոչ միայն հիշել ու հարգել նրանց, այլև զորանալ ու պայքարել կրկնակի ավյունով, պայքարել կենսահաստատ աշխարհայացքով` հավատալով բարուն, մարդկայնությանը և արդարությանը:
Խոնարհումս անմեղ զոհերի հիշատակին, ուժ, եռանդ և տոկունություն հայ ժողովրդին։