Սուրեն Վարդանյան, հասարակական-քաղաքական գործիչ, Գորիս
Այս դժվար, դառը, գորշ օրերին մեզ հուսադրող, ուժ և ոգի ներարկող «Սյունյաց երկիր» պարբերականը դառնում է 20 տարեկան:
Շատ երիտասարդ, բայց խոհեմ ու իմաստավոր, հետևողական և ընդգրկուն, բազմապլան ու բազմաժանր  հրապարակումներով երկրի, հայրենիքի և մեր ազգային հոգսերով տառապողն է նա, ցավին ու հոգսին դարման փնտրող-առաջարկողը, մշտապես սպասվածը:
«Սյունյաց երկիրը» ոչ միայն մեր մարզի տնտեսական, հասարակական, քաղաքական կյանքը, պետական կառույցների դիմագիծն է լրացնում, տեսք ու բովանդակություն հաղորդում դրանց, այլ ողջ հայ իրականության մեջ զբաղեցնում է իր արժանավոր ու պատվավոր տեղը՝ ունենալով ուրույն դիմագիծ և ընդգծված կարևոր դեր:
Նա, անկասկած, անում է շատ ու շատ ավելին, քան վերապահված է մարզային պարբերականին, և պարբերականին ընդհանրապես: Ոչ ավել, ոչ պակաս, նա պատմություն է գրում՝ հարազատ Սյունիքի այսօրվա պատմությունը: Ու դա անում է պրոֆեսիոնալիզմի ամենաբարձր մակարդակով, հետևողականորեն՝ յուրաքանչյուր բնագավառի ոսկեղենիկը վերհանելով, հեռանկարի ուղղությունը մատնանշելով: Իսկ այն, ինչ թերթն անում է մարզի մշակութային անցյալի, ներկայի և ապագայի ուղղությամբ, սկզբնաղբյուրային արժեք ունի:
Քեզ բարի երթ՝ մաքառումներով լի քո դժվարին ճանապարհին...
Հարգելի պարբերական, հավատացած եմ՝ նաև քո տքնանքով պիտի մեր երկիրը դուրս գա ապահով ու լուսավոր ուղի, ու էջերիցդ այդ ժամանակ ավելի կբուրեն մեր անզուգական, մաքրամաքուր վարդերն ու մանուշակները:
Շնորհավոր տոնդ, սիրելի «Սյունյաց երկիր», հարգարժան խմբագիր՝ Սամվել Ալեքսանյան: