20-ամյա «Սյունյաց երկիրը». կարծիքներ, շնորհավորանքներ...
Արթուր Առաքելյան, Հայաստանի գրողների միության անդամ,  ՀՀ ԱՆ «Պրոֆեսոր Ռ. Հ. Յոլյանի անվան  արյունաբանական  կենտրոն» ՓԲԸ Սյունիքի արյան կայանի վարիչ
Ուխտասարի ժայռապատկերներից մինչև  հին փառքերի մոռացված բեկորները, առայժմ խոնարհված մատուռի խորհուրդը պանծացնող, հոգու երկրաբանություն քարոզող մարդախույզ որոնումների, մեր պատկառազդու անցյալի և մատնացույց գալիքի, մեր հոգու և մեր թոնիրների կրակով խանդավառ Սամվել Ալեքսանյանի և Վահրամ Օրբելյանի ջանասիրությամբ «Սյունյաց երկիր» թերթի նվաճումը նորարար ձեռագիր է:
Գորիսի «Զանգեզուր» թերթից մեկնարկած և «Սյունյաց երկիր» հասած ճանապարհին (ներառյալ՝ Գագիկ Դավթյանի խմբագրությամբ թողարկված 160 համարները 1996-1999 թթ.), հաստատվեց, որ Մեծ ձկները մեծ ջրերում են լողում, ինչը՝ նույն հունվարի 26-ին ծնված Պարույր Սևակի խոսքով, բնութագրում է «Սյունյաց երկիր» թերթը և գլխավոր խմբագրին. «Օվկիանոսում կան ինչ-որ ցածր, բայց հզոր հնչյուններ: Այժմ արդեն պարզվել է, որ դրանք… կետ ձկան… սրտի զարկերն են. սրտի այնպիսի՜ զարկեր, որ հնչում են վիթխարի օվկիանոսի խորություններում, և զարկեր այնպիսի՜ սրտի, որ կշռում է… չեմ հիշում, թե քանի տոննա, բայց հիշում եմ, որ մեկ վայրկյանում մղում է 4 տոննա արյուն»:
Շնորհավոր և շնորհակալություն արժեքավոր թերթի առթիվ: