2016թ. փետրվարի 14-ին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ նորակազմ Տաթեւ համայնքում
Հունվարի 14-ին ՀՀ կառավարությունը վաղաժամկետ դադարեցրել է Սյունիքի մարզի Շինուհայր, Տաթեւ, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի համայնքների ղեկավարների եւ ավագանու անդամների լիազորությունները՝ հիմք ընդունելով ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 147-րդ, «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ, 26-րդ եւ 84-րդ հոդվածները:
2016թ. փետրվարի 14-ին նշանակվել է Տաթեւ նորակազմ համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամների ընտրություներ՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված տեղական ինքնակառավարման մարմինների արտահերթ ընտրությունների կարգով:
Հիշեցնենք. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2015թ. դեկտեմբերի 15-ին ստորագրել էր ՀՀ օրենքը ««Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին»՝ ընդունված 2015թ. նոյեմբերի 24-ին: Ըստ այդ օրենքի՝ Տաթեւ համայնքի մեջ այսուհետ մտնում են Շինուհայր, Տաթեւ, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի գյուղերը: Համայնքի կենտրոնը Շինուհայր գյուղն է: Նշված օրենքի հավելվածով հաստատվել է նաեւ Տաթեւ համայնքի վարչական սահմանների նկարագրությունը: