2020-ին սպասվում է ՀՆԱ-ի 6.2 տոկոս անկում. Կենտրոնական բանկը փոխել է իր կանխատեսումը
Կենտրոնական բանկը փոխել է 2020 թվականի ՀՆԱ-ի անկման սպասվող ցուցանիշը եւ նախկին 4 տոկոս անկման փոխարեն կանխատեսում է 6.2 տոկոս անկում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ հավելելով, որ անկման տեմպերի ուժեղացումը պայմանավորված է գյուղատնտեսության, շինարարության, ծառայությունների եւ արդյունաբերության ոլորտների խնդիրներով:
Համաձայն ԿԲ կանխատեսման` տարեվերջին գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը կկազմի 1.1 տոկոս, արդյունաբերության ոլորտում՝ 2 տոկոս, շինարարության ոլորտում՝ 18.7, իսկ ծառայությունների ոլորտում՝ 6.1: Սպասվում է նաեւ հարկերի կրճատում 12.1 տոկոսով:
«Առաջին կիսամյակում գնահատվածից ավելի մեծ են եղել մասնավոր ծախսումները, որի զսպող ազդեցությունը ներքին պահանջարկի վրա մասամբ մեղմվել է Կառավարության իրականացրած հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությամբ»,- նշեց Գալստյանը՝ հավելելով, որ սպառումը եւս կրճատվել է սպասվածից ավելի շատ:
ԿԲ կանխատեսման համաձայն մասնավոր սպառման անկումը 2020 թվականին կկազմի 9.4 տոկոս, մասնավոր ներդրումները կկրճատվեն 20 տոկոսով, մասնավոր ծախսումները՝ 10.8 տոկոսով: Գնաճի ցուցանիշը 2020 թ. կկազմի 2.5 տոկոս:
Գալստյանի կարծիքով՝ ստեղծված իրավիճակում կարեւորվում է Կառավարության հարկաբյուջետային քաղաքականությունը, իսկ ԿԲ-ն իր հերթին պատրաստ է բանկերին ապահովել անհրաժեշտ իրացվելիությամբ: