2024-ին ՀՀ-ում արձանագրվել է զոհերով և վիրավորներով 4314 ՃՏՊ, զոհվել է 333 մարդ. Ոստիկանապետ
2024 թվականին ՀՀ-ում արձանագրվել է զոհերով և վիրավորներով 4314 ՃՏՊ, որոնց հետևանքով զոհվել է 333, մարմնական վնասվածք ստացել՝ 6116 մարդ, խորհրդարանում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ոստիկանապետ Արամ Հովհաննիսյանը։
«Նախորդ տարվա համեմատությամբ՝ պատահարների քանակը նվազել է 299-ով, զոհերի թիվը՝ 45-ով, մարմնական վնասվածքներ ստացած անձանց թիվը՝ 421-ով։
Եթե համեմատում ենք 2024 և 2015 թվականներին տեղի ունեցած ՃՏՊ-ների ցուցանիշը և նույն թվականներին Հայաստանում հաշվառված տրանսպորտային միջոցների քանակական ցուցանիշը, ապա պարզ է դառնում, որ 2015թ-ի համեմատությամբ՝ 2024-ին Հայաստանում հաշվառված տրանսպորտային միջոցների քանակն ավելացել է մոտ 400 հազարով կամ՝ 73.7 տոկոսով»,-հայտնեց Արամ Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց նաև, որ 2015-ի համեմատ՝ 2024 թ-ին ՀՀ-ում արձանագրված տրանսպորտային պատահարների թիվն ավելացել է 915-ով կամ՝ 26.9 տոկոսով։