‼ Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացվել են ահազանգեր Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինտենսիվ կրակոցներ արձակելու առնչությամբ։ ‼
Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվում են մշտադիտարկում և փաստերի հավաքագրում, որից հետո Պաշտպանը հանդես կգա լրացուցիչ հայտարարությամբ։
Միևնույն ժամանակ, Պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ագրեսիվ վարքագիծը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները, իրական վտանգ է ներկայացնում քաղաքացիական բնաչության կյանքի իրավունքի և անվտանգության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից:
—————————————————————————
‼ Today, on September 1, the office of the Human Rights Defender received alerts regarding intensive shooting by the Azerbaijani armed forces in the direction of the Armenian positions located in the Sotk and Norabak sectors of Gegharkunik region. ‼
The office of the Human Rights Defender is conducting monitoring and collecting facts, subsequently the Defender will release an additional statement.
Simultaneously, the Defender emphasizes that the aggressive behavior of the armed forces of Azerbaijan grossly violates the principles of international law, presenting a real threat to the right to life and safety, as well as other fundamental rights of civilians.