Ադրբեջանում էլ շատ լավ տեսնում ու հասկանում են, որ մեզ մոտ կա ներքին անհամերաշխություն. Գարեգին Պետրոսյան (տեսանյութ)
06.06.2019 20:34
Այս ակցիայի միջոցով մենք փորձում ենք հասնել ներազգային բարձր համերաշխության հաստատման, բաժանարար գծերի օրակարգը արհեստական համարելով՝ Արցախյան կարգավորման գործընթացին հայտնել մեր աջակցությունը: ՀՀ-ում Արցախի հյուպատոսարանի առջև կազմակերպված ակցիայի ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» ՀԿ համանախագահ Գարեգին Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ բաժանարար գծերը մի քանի հարթություններում են դրսևորվում, և առաջին բաժանարար գիծն այն էր, երբ ՀՀ վարչապետը հակահեղափոխության էլեմենտներ էր փորձում գտնել Արցախում: 2-րդ բաժանարար գիծը Պետրոսյանը համարում է Արցախի ղեկավարության և հրամանատարության հասցեին թույլ տրված անհարգի և անթույլատրելի  բռնության կոչերը:
Իսկ 3-րդ բաժանարար գիծը Գարեգին Պետրոսյանի համար այն հռետորաբանությունն է, որ որդեգրել է ադրբեջանական դիվանագիտությունը:
«Ադրբեջանում էլ շատ լավ տեսնում ու հասկանում են, որ մեզ մոտ կա ներքին անհամերաշխություն, և օգտվելով առաջացած իրավիճակից՝ փորձում են  պարտադրել կարգավորման այն տարբերակները, որ սպասարկում է բացառապես ադրբեջանական շահերը», - ասաց Գարեգին Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ «Այլընտրանք» ՀԿ-ն ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցչության դիմաց ի աջակցություն Արցախի ժողովրդի և օրինական իշխանությունների կազմակերպել էր ակցիա:
Ավելի վաղ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ ակցիայի նպատակն է կոչ անել hայաստանյան բոլոր ուժերին, որ իրենց ներքաղաքական ինտրիգներից զերծ պահեն Արցախը, հասկանան ու գիտակցեն, որ այս պահին մենք ունենք մեկ ազգ և երկու պետություն, և չի կարելի անհեռատեսորեն խաթարել այդ միասնականությունը: