Ադրբեջանը, Իսրայելի հետ սերտ համագործակցության ֆոնին, կարող է միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին. ԱՄՆ-ն ակտիվ դերակատար է այս գործընթացում. ԶԼՄ
29.07.2025 10:33
Աբրահամյան համաձայնագրերի ընդլայնման վերաբերյալ դիվանագիտական քննարկումների ֆոնին քաղաքական աղբյուրը Իսրայելի 7-րդ ալիքին հայտնել է, որ Ադրբեջանը կարող է միանալ համաձայնագրերին՝ հաշվի առնելով Իսրայելի հետ իր լայնածավալ համագործակցությունը։
Աղբյուրի խոսքով՝ դրան հասնելու ճանապարհը, ի թիվս այլ բաների, անցնում է Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի միջև մերձեցման սխեմայի միջով։
Այս շաբաթ Միացյալ Նահանգներում Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջև կայացած լսումների ժամանակ հանրապետական սենատոր Սթիվ Դեյնսը խոսել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ իր հանդիպման և Ադրբեջանի ու Իսրայելի միջև դիվանագիտական և էներգետիկ կապերի մասին։ Քննարկման ընթացքում Դեյնսը հիշատակել է Ադրբեջանի պետական SOCAR ընկերության և Իսրայելի միջև գազի գործարքը՝ նշելով, որ այն կբարձրացնի էներգետիկ անվտանգությունը: Դեյնսը հավելել է, որ Բաքվում հանդիպել է նաև Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Ջորջ Դիքի հետ և տպավորված է Բաքվի և Թել Ավիվի միջև համագործակցության պատմական խորությամբ:
Իսրայելում ԱՄՆ նախկին դեսպան Դանիել Շապիրոն նույն լսումների ժամանակ բացատրել է, թե ինչու է Ադրբեջանն ունի Աբրահամյան համաձայնագրերին միանալու ներուժ։
«Երբեմն մարդիկ հարցնում են. ինչպե՞ս կարելի է ընդլայնել Աբրահամյան համաձայնագրերը։ Գուցե՞ Ադրբեջանը։ Ադրբեջանը երկար տարիներ դիվանագիտական հարաբերություններ ունի Իսրայելի հետ և առաջատար մուսուլմանական երկրներից մեկն է, որն այդ կապերն ունեցել է դեռևս Աբրահամյան համաձայնագրերի կնքումից շատ առաջ։ Դրանց միանալու ռազմավարական կարևորությունն իսկապես անհերքելի է», - ասել է Շապիրոն։
Միաժամանակ, աղբյուրը պնդում է, որ Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի նախագահների միջև մերձեցում է նկատվում։
Այս շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում հրապարակել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի տեսանյութը, որում Ալիևը գովաբանում է իր ամերիկացի գործընկերոջը այն փաստի համար, որ Թրամփը միակ ԱՄՆ նախագահն է, որը պատերազմներ չի սկսել։ Նշվում է, որ Թրամփն առաջին անգամ իր սոցիալական ցանցում հրապարակել է օտարերկրյա նախագահի ելույթ։ Սա անսովոր քայլ է, որը վկայում է երկու ղեկավարների միջև հատուկ կապի մասին։
Կուլիսներում Վաշինգտոնի և Բաքվի միջև հարաբերությունները որոշ ժամանակ է՝ ջերմանում են։ 2025 թվականի առաջին կեսին երկրների միջև առևտուրը կազմել է գրեթե 600 միլիոն դոլար, ինչը 36 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Նշվում է, որ քանի որ ԱՄՆ վարչակազմը վերագնահատում է իր ազդեցությունը Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում, Ադրբեջանն ամրապնդում է իր դիրքերը և շարունակում է իրեն դիրքավորել ոչ միայն որպես Իսրայելի գործընկեր, այլև որպես նոր աշխարհաքաղաքական ասպարեզում խաղացող։