Ադրբեջանը կրակում է հայերի վրա, բայց դիպչում է Մոսկվային. Զատուլին
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում սկսված ռազմական գործողությունները, ի թիվս այլ բաների, ուղղված են Ռուսաստանին «Կովկասից վտարելուն», ասել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։ , «Մոսկվան խոսում է» ռադիոկայանի եթերում։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են պայմանավորվածությունները և զինադադարը, ինչպես նաև սպառնում են ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին, այլև ռուս խաղաղապահներին։
«Այո, դա սպասելի էր։ Բայց դա չի ստիպում, որ տեղի ունեցողը դադարի լինել պայմանավորվածությունների խախտում, հրադադարի խախտում և սպառնալիք ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության, այլև այս տարածաշրջանի ռուս խաղաղապահների համար։ Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, սպառնում է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, այլեւ սպառնում է Ռուսաստանին Կովկասում։ Որովհետև Ադրբեջանը կրակում է հայերի վրա, բայց դիպչում է Մոսկվային և Ռուսաստանին։ Որովհետև սա ոչ միայն հայերին Լեռնային Ղարաբաղից, այլև Ռուսաստանին Կովկասից հեռացնելու ձևավորվող ծրագրի մի մասն է: Սա իմ խորին համոզմունքն է։
Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է անհապաղ պահանջի դադարեցնել ռազմական գործողություններն ու հրետակոծությունները, որոնք ներկայումս տեղի են ունենում։ Ես կարդացի Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությունը, որտեղ այն կոչվում է «հակաահաբեկչական գործողություն»։ Սա բավականին տարօրինակ գործողություն է, որի ժամանակ հրետանային հարվածներ են հասցվում տարածքների ու օբյեկտների վրա։ Ակնհայտ է, որ սա ընդամենը շղարշ է»,- ասաց Կոնստանտին Զատուլինը։
Պատգամավորը նշեց, որ Ադրբեջանը, դիտարկելով Ռուսաստանի Դաշնության և Փաշինյանի «փչացած» հարաբերությունները, որոշել է, որ Ռուսաստանը չի միջամտի հակամարտությանը։
«Ադրբեջանն այսպիսով գնահատում է իրավիճակը, կարծում է, որ Ռուսաստանը չի միջամտի, կարծում է, որ Փաշինյանն արդեն բավական փչացրել է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, ուստի Ռուսաստանը մոտիվացված չէ։ Չնայած հարցը Փաշինյանը չէ, Փաշինյանը վաղուց է հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղից. Հարցը տասնյակ հազարավոր մարդիկ են, որոնք շարունակում են ապրել Լեռնային Ղարաբաղում և ապրել այնտեղ դարեր շարունակ։ Նկատի ունեմ հայ բնակչությանը»,- նշեց նա։