Աջակցություն գյուղացիական տնտեսությամբ զբաղվորներին
Կապանում գլխավոր հյուպատոսության բացման համար Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարարության առաջատար խմբի աշխատակիցները, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Կայուն համայնքներ» ծրագրի ղեկավար Ա. Վալեսյանի և Սյունիքի մարզում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի համակարգող Կ. Հակոբյանի հետ միասին, ծանոթացան ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից տարածաշրջանում ռուսական ֆինանսավորմամբ իրականացվող մի շարք նախագծերի իրականացմանը։
Մեղվաբուծության, գինեգործության և զբոսաշրջության ոլորտի տարբեր ծրագրերի մասնակիցները ցուցադրեցին իրենց աշխատանքի արդյունքները, նշեցին այդ նախաձեռնություններին միանալուց հետո տնային տնտեսությունների զարգացման գործում գրանցված զգալի առաջընթացը։
Ջերմոցային նախագծի շահառուները՝ Արցախից բռնի տեղահանված Ռ. Գրիգորյանը, ով Կապանում է բնակվում և սահմանամերձ Ագարակ գյուղի բնակիչ Մ. Սաֆարյանը խոսեցին իրենց հատկացված ժամանակակից ջերմոցների և դրանց հետ կապված սարքավորումների բարձր արդյունավետության, ինչպես նաև իրենց կողմից աճեցվող բանջարեղենի մեծ պահանջարկի մասին։ Ներկայացրին հետագա զարգացման ծրագրերը, քննարկեցին ձմռանը ջերմոցների օգտագործման տեխնիկական կողմերը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մասնագետների հետ։ Ընդհանուր առմամբ՝ Սյունիքի մարզի տարբեր համայնքներում արդեն կառուցվել է 17 ջերմոցային տնտեսություն։
Հաշվի առնելով հաջողված փորձը՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ) մեկնարկեց նախագծի բարելավված մոդել՝ «Նեքսուս»-ը՝ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի Վերիշեն և Ակներ գյուղերի համար նախատեսված ջերմոցային կլաստեր, որը միավորում է գյուղական և քաղաքային համայնքների ռեսուրսները և ստեղծում տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ։
ՄԱԶԾ ներկայացուցիչների հրավերով, Advance Group-ի ղեկավար Ս.Ա. Չաշչիխինը միացավ նախագծին մասնակցելու համար դիմորդների ընտրության մրցութային հանձնաժողովին։ «Բույսերի աճեցումը ջերմոցային պայմաններում» տեսական դասընթացից հետո մասնակցության հայտ է ներկայացրել 18 ընտանիք։
Ճանաչողական այցից հետո Ս. Չաշչիխինը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԶԾ ներկայացուցիչներին այն նախագծերի հաջող իրականացման համար, որոնք ոչ թե խոսքով, այլ գործով են փոխում տարածաշրջանի մարդկանց կյանքի որակը։