Ալիևը պահանջներ է հնչեցրել Հայաստանի դեմ՝ 150 միլիարդ դոլար, Սահմանադրության փոփոխություն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը թվարկել է Հայաստանի նկատմամբ պահանջները։
«Վերջերս ավարտեցինք պատճառված վնասի վերլուծությունը, ընդ որում՝ մանրամասն վերլուծությունը։ Մենք դրա վրա ծախսել ենք 4 տարի, և ամեն ինչ փաստաթղթավորված է։ Խոսքը ավելի քան 150 միլիարդ դոլարի մասին է՝ այն վնասի, որը հասցվել է օկուպացիայի տարիներին»,-ընդգծել է Ալիևը։
«Եվ մեր երկրորդ պայմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում։ Քանի որ այս հարցը լուծվում է կոնսենսուսով, առանց Հայաստանի համաձայնության դա ֆորմալ առումով անհնար է անել։ Թեև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը վաղուց չի գործում, բայց ֆորմալ առումով կա, և մեր հարցն այն է, որ եթե Հայաստանը ճանաչել է Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, իսկ Մինսկի խումբը ստեղծվել է Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար, ապա ինչի՞ն է դա անհրաժեշտ։ Այսինքն՝ Հայաստանի դժկամությունը լուծարելու և մեզ հետ միասին ԵԱՀԿ-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջով դիմելու համար վկայում է այն մասին, որ ռեվանշիստների ծրագրերը բավականին լուրջ են»,- հայտարարել է Ալիևը։