«Ամեն օր գլուխներդ բարձին դնելուց և քնելուց առաջ հիշեք, թե այդ օրը ինչ եք արել ձեր ազգի համար». Անդրանիկ Զորավար
Այսօր Զորավար Անդրանիկի ծննդյան օրն է: Հայ զորահրամանատար, պետական գործիչ, ֆիդայապետ Անդրանիկ Օզանյանի անունը քաջ ծանոթ է յուրաքանչյուր հայի:
Նրա մուտքը Ազգային ազատագրական շարժում եղել է Սերոբ Վարդանյանի` Աղբյուր Սերոբի պարտիզանական ջոկատներով: Անդրանիկ Զորավարը ղեկավարել է 1901 թ. Առաքելոց վանքի կռիվները, կազմակերպել Աղբյուր Սերոբին սպանած Բշարե Խալիլի սպանությունը։
Անդրանիկ Օզանյանի մասնակցությունը ազգային ազատագրական պայքարին չի սահմանափակվում Հայաստանով: Նա իր անուրանալի դերն է ունեցել Բալկանյան պատերազմում: Օզանյանը 1912թ.-ին հայ կամավորներից կազմակերպել է վաշտ` մասնակցելով Բալկանյան պատերազմին:
Մեծ է Անդրանիկի դերը Զանգեզուրի պաշտպանության գործում. հենց Անդրանիկի զորքերն էին մնում թուրքերի կողմից Կովկասի գրավման հիմնական խոչընդոտը:
1918-19 թվականներին Զորավար Անդրանիկը՝ Գորիսում ապրած ժամանակահատվածում բնակվել է Մալինցյանների տանը։ Այդ տան բակում այժմ տեղադրված է Զորավարի կիսանդրին։
Ինչպես յուրաքանչյուր տարի, այս տարի էլ հենց այդտեղ են հավաքվել պաշտոնատար անձինք, մտավորականներ, տարբեր կառույցների աշխատակիցներ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Զորավարի՝ ինչպես Սյունիքում, այնպես էլ ողջ Հայաստանում ծավալած ռազմաքաղաքական գործունեությանը։
Զորավարն արժանացել է 6 պարգևի` «Պատվո լեգեոնի ասպետ», «Սուրբ Վլադիմիրի չորրորդ աստիճան», «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի առաջին աստիճան», «Սուրբ Ստանիսլավի 3-րդ աստիճան», «Գեորգիևյան 2-րդ աստիճանի խաչ» և «Պատերազմական 2-րդ աստիճանի խաչ»: