Ամեն օր ջանք ենք գործադրում, որ ունենանք կոնկրետ արդյունքներ․ Փաշինյանը՝ գերիների մասին
«Բաքվում պահվող անձանց հետ կապված մենք ամենօրյա աշխատանք ենք իրականացնում, ամեն օր մաքսիմալ ջանք ենք գործադրում, որ ունենանք կոնկրետ արդյունքներ»‎,- այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 16-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
Վարչապետի խոսքով՝ քանի դեռ արդյունքներ չկան, ինքը չի կարող հայտարարություն անել այդ մասին։
Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հույս էր հայտնել, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցով առաջիկայում լավ նորություններ կլինեն:
2023-ի սեպտեմբերի 19-20-ին Արցախի դեմ մեկօրյա պատերազմից և երկրամասի ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո Ադրբեջանը պատանդ է վերցրել Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որոնց թվում են երեք նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։ Բաքուն պաշտոնապես ընդունում է իր մոտ 23 հայ պատանդների առկայությունը, որոնց մեծ մասը գերեվարվել է 2020-ի պատերազմից հետո։