Ամենամյա դարձած Կորկոտի փառատոնը հասավ Եղվարդ գյուղ
Նոյեմբերի 16-ին՝ սահմանամերձ Եղվարդ գյուղում մեծ տոնախմբությամբ անցկացվեց կապանյան ավանդական ուտեստի՝ «Կորկոտի» փառատոնը, որն արդեն հինգերորդ տարին է իր շուրջն է համախմբում հազարավոր կապանցիների, այդ թվում նաև Կապան այցելած բազմաթիվ հյուրերի։ Իր ձևաչափով տարբերվող և արդեն ավանդույթ դարձած փառատոնը տարեցտարի առավել լայն ճանաչում և մասսայականություն է վայելում։ Դրա մասին է վկայում փառատոնին մասնակցելու ցանկություն հայտնած կորկոտ պատրաստողների թիվը, որը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելացել է 6-ով։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս փառատոնի գլխավոր 22 հերոսները՝ կուրկուտ պատրաստողները, մինչ հյուրասիրությունը համայնքի ղեկավարի անունից ստացան խորհրդանշական նվերներ՝ խոհարարական դանակներ։
Փառատոնին «համ ու հոտ» հաղորդեցին թեմատիկ ու աչքի ընկնող տաղավարները, որտեղ իրենց մասնակցությունն էին բերել համայնքի նախադպրոցական ուսումնական բոլոր հաստատությունները, համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհրդի անդամները, ովքեր բացի կորկոտից ու տեղում թխվող լավաշից, հյուրասիրում էին նաև ավանդական թթուների տեսակներ, տնական գաթաներ, փախլավա, ինքնաեռով պատրաստված անուշահամ թեյ, սուրճ` տարատեսակ չրերով, մուրաբաներով և ջեմերով:
Առանձին տաղավարներով ներկայացել էին նաև եղվարդեցիները և հարակից գյուղերը՝ իրենց բերք ու բարիքով և ձեռքի աշխատանքներով:
Այս ամենը ուղեկցվում էր հատուկ հրավիրված հյուր՝ «Էթնո քոլորս/Ethno colors» երաժտական խմբի գեղեցիկ կատարումներով։
Փառատոնն ուներ նաև մարզական բաղադրիչ, տեղում ձևավորված թիմերը հնարավորություն ունեցան իրենց ուժը ցուցադրել պարանի ձգման մրցաշարում և պարգևատրվել հավաստագրերով, մեդալներով և նվերներով:
Այս տարի փառատոնի պատվավոր հյուրն էր «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացում և պահպանում» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, ով գլխավորում էր նաև ժյուրիի կազմը։ Բոլոր մասնակիցների պատրաստած կուրկուտը համտեսելուց հետո, ժյուրիի անդամները չիմանալով թե մասնակիցներից ով, որ կուրկուտն է պատրաստել, ընտրեց ամենահամեղ պատրաստվածը:
Այսպիսով, «Կորկուտի փառատոն-2024» մրցանակի հաղթող ճանաչվեց Արմենակ Պողոսյանը։ Փառատոնի մասնակիցների ընտրությամբ՝ «Լավագույն տաղավար» ճանաչվեց Կապանի թիվ 6 նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը: Իսկ «Լավագույն կենաց» ասող դարձավ Արամ Հայրապետյանը։
Նշենք, որ կապանցիների և հյուրերի կողմից ամենասիրված ու սպասված նախաձեռնություններից մեկն իրականացվում է Կապանի համայնքապետարանի և մշակույթի կենտրոնի համատեղ ջանքերով։