Ամերիկայի Հայ դատը դեմ է Բայդենի վարչակազմի անխոհեմ քաղաքականությանը, որը կհանգեցնի Արցախի ընտանիքների դեմ երկրորդ Հայոց ցեղասպանության
31.05.2023 17:31
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի առաջնորդներն ու աջակիցներն անցած շաբաթ խորհրդակցել են ԱՄՆ սենատոր, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի հետ՝ խրախուսելու Դաշնային կառավարությանը՝ աջակցելու Արցախի Հանրապետությունում հայերի ինքնորոշման իրավունքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տեղեկանում ենք ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակից:
«Բայդենի վարչակազմը ներկայումս նպաստում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին, որոնք «կինտեգրեն» ժողովրդավարական Արցախը Ադրբեջանի Հանրապետությանը՝ ցեղասպան պետության՝ նավթի բռնապետ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ: ANCA-ն խստորեն դեմ է հայկական հարցերի վերաբերյալ Բայդենի վարչակազմի անխոհեմ արտաքին քաղաքականությանը և Կոնգրեսի ղեկավարներին կոչ է անում հետ կանգնել այն քաղաքականությունից, որը կհանգեցնի  Արցախի ընտանիքների դեմ երկրորդ Հայոց ցեղասպանության»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Նախագահ Մենենդեսը Արցախի ազատության ջատագովն է», – նշել է ANCA-ի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը։ «Արցախի հերոս ժողովրդի համար այս կարևոր օրերի ընթացքում. Նախագահ Մենենդեսը ղեկավարելու է Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, ավելի քան երբևէ կարևոր է: Մենք միանում ենք ամերիկահայերի հետ՝ երախտագիտություն հայտնելով նախագահ Մենենդեսի հետ մեր կառուցողական երկխոսության համար»,- հավելել է ANCA-ի նախագահը։
Մի քանի հավաքներ՝ ի պաշտպանություն սենատոր Մենենդեսի և նրա վերընտրվելու քարոզարշավի, անցկացվել են Կալիֆորնիա նահանգում և ներառել են անհատների մասնակցությունը Միացյալ Նահանգներից: Այդ անձինք դեմոկրատներ էին, հանրապետականներ և անկախներ, որոնք բոլորն էլ սատարում են սենատորին նրա սկզբունքային դիրքորոշման պատճառով, որ արցախահայությունն արժանի է նույն իրավունքներին, ինչ ունեն ամերիկացիները: