Ամերիկյան մշակութային շրջագայություն՝ մարզում
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ «Ամերիկյան մշակութային շրջագայություն-2015» ծրագրի շրջանակներում մարզի որոշ քաղաքներում «Հոլիվուդ նոն ստոպ» համերգային ծրագրով հանդես եկավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան):
Ինչպես ելույթի խոսքում նշեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակի ղեկավար Ժաքլին Դիլին, ծրագիրը մեկնարկել է Սյունիքից եւ կտեւի երկու ամիս: Ծրագրի շրջանակներում, համերգներից բացի, նախատեսվում է կազմակերպել մշակութային այլ միջոցառումներ եւս, այդ թվում՝ երիտասարդ վավերագրողների ֆիլմերի ցուցադրություն:
Սեպտեմբերի 7-ին՝ Գորիսում, 8-ին՝ Կապանում, 9-ին՝ Մեղրիում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ (դիրիժոր՝ Ռուբեն Ասատրյան) հնչեցին Ջորջ Գերշվինի, Ջոն Վիլյամսի, Լեոնարդ Բերնսթայնի եւ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ հոլիվուդյան հայտնի ֆիլմերի սաունդթրեքները: Երաժշտությանը համընթաց հանդիսատեսը հնարավորություն ուներ էկրանին դիտելու համապատասխան ֆիլմերից հետաքրքիր հատվածներ:
Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը շնորհակալություն հայտնեց համերգի կազմակերպիչներին եւ նվագախմբին հաճելի ակնթարթներ պարգեւելու համար, իսկ նվագախմբի դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ Կապանը նշանավոր երաժիշտներ ծնած քաղաք է, եւ խոստացավ ավելի հաճախակի դարձնել երաժշտասերների հետ հանդիպումները:
Հանդիսատեսը եւս մեկ անգամ համոզվեց, որ աշխարհահռչակ լավագույն ֆիլմերի հաջողության գրավականը նաեւ նրանց համար գրված երաժշտությունն է: