ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ բանակցությունները Ստամբուլից կտեղափոխվեն Մոսկվա
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ բանակցությունները Ստամբուլից կտեղափոխվեն Մոսկվա, ասել է Վաշինգտոնում Ռուսաստանի նոր դեսպան Ալեքսանդր Դարչիեւը։
«Սակայն ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վերականգնումը դեռ շատ հեռու է։ Մոսկվայի հետ մերձեցումը դանդաղեցնում են ԱՄՆ-ում «խորը պետությունը» և Կոնգրեսում հակառուսական «բազեները»,- ասել է Ալեքսանդր Դարչիեւը։
Այլ հայտարարություններ՝
▪️Մոսկվան Վաշինգտոնին ճանապարհային քարտեզ է տվել ԱՄՆ տարածքում ռուսական դիվանագիտական ​​սեփականության վերադարձի համար;
▪️Ռուսաստանը ակնկալում է մոտ ապագայում բանակցություններ սկսել Միացյալ Նահանգների հետ երկու երկրների միջև ուղիղ օդային երթևեկության վերականգնման վերաբերյալ;
▪️Մոսկվան Վաշինգտոնի հետ առարկայական զրույց է վարում վիզաների տրամադրման պարզեցման վերաբերյալ;
▪️Նախատեսվում են Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի անձնական շփումներ, սակայն Պուտինի և Թրամփի միջև հանդիպման վերաբերյալ դեռևս կոնկրետ պայմանավորվածություններ չկան։
▪️ԱՄՆ-ի կողմից մշակվող «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը հետաձգում է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական կայունության վերաբերյալ երկխոսության մեկնարկը: Նախագիծն ունի «զուտ անկայունացնող տիեզերական բաղադրիչ»:
Երկու երկրների երկխոսության միջև հեռավորության մեկ այլ պատճառ է Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությունը, որը ԱՄՆ-ն շարունակում է տրամադրել Սպիտակ տանը վարչակազմի փոփոխությունից հետո:
Ռուսաստանը ձգտում է անցնել ԱՄՆ-ի հետ ոչ բախումային համակեցության մոդելի: