ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի ռազմական գնումների համաշխարհային ցանցի դեմ․ ցանկում հայկական ընկերություն կա
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի ռազմական գնումների համաշխարհային ցանցի դեմ։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության համաձայն՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը և ԱՄՆ գանձապետարանը պատժամիջոցներ են կիրառում միջազգային միջնորդների և մատակարարների, այդ թվում՝ Եվրոպայում և Ասիայում գնումների ցանցի դեմ։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն ասել է, որ ի պատասխան Ուկրաինայի դեմ Մոսկվայի պատերազմի՝ Միացյալ Նահանգները կշարունակի կոտրել Ռուսաստանի ռազմական մատակարարման շղթաները և մեծ ծախսեր պարտադրել նրանց, ովքեր աջակցում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են Ռուսաստանի ագրեսիան իր հարևանի դեմ։
Մասնավորապես, Milandr ընկերության դեմ պատժամիջոցներ են հայտարարվել՝ կապված Ռուսաստանի տնտեսության էլեկտրոնային հատվածում գործունեության հետ։ «Այս ձեռնարկությունը ռուսական ինտեգրալ սխեմաների մշակող և արտադրող է, որը մասնագիտացած է միկրոէլեկտրոնիկայի արտադրանքի արտադրության մեջ: Milandr-ը Մոսկվայի ռազմական հետազոտական ​​կառույցի մաս է կազմում և մասնակցել է ռուսական զենքի ցուցահանդեսներին», ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պատժամիջոցներ են կիրառվում նաև Milandr-ի հետ կապված երեք ընկերությունների նկատմամբ. Milur Electronics ՍՊԸ-ն, որը Milandr-ն օգտագործում էր արտասահմանյան գործընկերների հետ բիզնես վարելու համար. Թայվանի Sharp Edge Engineering Inc., ընկերություն, որը միկրոէլեկտրոնային բաղադրիչներ է գնել ասիական ընկերություններից; և շվեյցարական Milur SA, որն օգտագործվում էր Milandr-ի աշխատակիցների և բիզնես գործընկերների կողմից Milur Electronics-ի ֆինանսական փոխանցումները համակարգելու համար:
Բացի այդ, պատժամիջոցներ են կիրառվել Milur SA-ի երկու ներկայացուցիչների և ինչպես Milandr-ի, այնպես էլ Milur Electronics-ի գործադիր տնօրենի նկատմամբ: