ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է կոնգրեսական Սփիրի՝ Հայաստանին հավելյալ 40 մլն դոլար օգնություն տրամադրելու առաջարկը (տեսանյութ)
19.06.2019 11:18
Tert.am-ը գրում է.  ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան շրջանի գրասենյակն իր պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ Դեմոկրատական կուսակցության՝ հայկական արմատներով անդամ, Հայկական հարցերով կոնգրեսական հանձնաժողովի համանախագահ Ջեքի Սփիրը հզոր աջակցություն է ստացել թե՛ Դեմոկրատական, թե՛ Հանրապետական կուսակցությունների անդամների կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք ֆինանսական օգնության չափն ավելացնելու հարցով իր առաջարկի վերաբերյալ:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ձայների համոզիչ 268 կողմ, 152 դեմ հարաբերակցությամբ ընդունել է Սփիրի՝ 2020 ֆինանսական տարվա բյուջեի շրջանակում Հայաստանին հավելյալ 40 մլն դոլար հատկացնելու առաջարկը:
Գումարն ուղղվելու է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը: Նշվում է, որ այս հարցում Սփիրին աջակցել են Ներկայացուցիչների պալատի բարձրաստիճան անդամներ Ադամ Շիֆն ու Ֆրենք Փալոունը:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը շնորհակալություն է հայտնել Սփիրին և կողմ քվեարկած բոլոր օրենսդիրներին:
Մինչդեռ կոնգրեսական Սփիրն իր խոսքում նշել է, որ կայացած քվեարկությունը հայերին ուղղված հզոր ազդակ է առ այն, որ Միացյալ Նահանգները ճանաչում է նրանց արձանագրած ժողովրդավարական առաջընթացը, աջակցում է ավելի հաշվետու կառավարություն ստեղծելու ձգտմանը և կշարունակի աշխատել նրանց հետ ճկուն, արձագանքող ինստիտուտներ կառուցելու համար: