ԱՄՆ Սենատում առաջարկվել է կորոնավիրուսի հետևանքները մեղմելու նպատակով ամերիկացիներին 1200-ական դոլար հատկացնել
ԱՄՆ Սենատում մեծամասնության առաջնորդ Միթչ Մըքքոնելը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ստեղծված տնտեսական ճգնաժամին դիմադրելու նպատակով ներկայացրել է արտակարգ իրավիճակի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը, որը ֆինանսական օգնության տրամադրում է ենթադում քաղաքացիների համար:
Սենատորը նշել է, որ հանրապետականները համաձայնության գալու նպատակով պատրաստ են հանդիպել դեմոկրատ գործընկերների հետ, գրում է Tert.am-ը:
Մըքքոնելի խոսքով՝  մեկ տրիլիոն դոլարից ավելի ծավալով փաթեթը ներառում է ամերիկացիների համար ուղղակի ֆինանսական աջակցություն, փոքր բիզնեսի և դրա աշխատակիցների ֆինասական վիճակի թեթևացոււմ, տնտեսության վիճակը կայունացնելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլեր, ինչպես նաև նոր աջակցություն առողջապահության ոլորտի մասնագետների և կորոնավիրուսի վարակակիրների համար:
Վերջինս առաջարկել է կորոնավիրուսի հետևանքով տնտեսական բացասական հետևանքները մեղմելու նպատակով աջակցման փաթեթի շրջանակում յուրաքանչյուր ամերիկացու ուղղակիորեն 1200 դոլար գումարի չափով օգնություն տրամադրել: Այս ծրագիրը նման է Սպիտակ տան կողմից ներկայացված խթանման ծրագրին, որը հավակնում է դառնալ պատմության մեջ իր տեսակով ամենալայնամասշտաբը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է կորոնավիրուսի համաճարակի տնտեսական հետևանքների մեղմման նպատակով քաղաքացիներին գումար հատկացնելու ծրագրի մասին.  խոսքը հազարական դոլարի մասին է եղել։
Ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը Թրամփի հետ Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ կոնգրեսական ղեկավարների հետ արդեն զրուզել է տուժած ամերիկացիներին գումարային չեքերի տրամադրման ծրագրի մասին։