ԱՄՆ-ը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ բոլոր մակարդակներով շփումների. ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ​​ներկայացուցիչ
ԱՄՆ-ը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ շփումների՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի շուրջ բոլոր մակարդակներում։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդը MSNBC հեռուստաալիքի եթերում:
«Նախագահ Ջո Բայդենն արդեն երկու անգամ խոսել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Թեև ես ոչինչ չգիտեմ նոր հանդիպման պլանների մասին, կարող եմ ասել, որ մենք պատրաստ ենք շարունակել քննարկումները բոլոր մակարդակներում», - ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե առաջիկայում նախատեսվո՞ւմ են արդյոք երկու երկրների արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարների կամ առաջնորդների նոր հանդիպումներ՝ նվիրված Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և Ռուսաստանի անվտանգության խնդիրներին։
«Մենք ի սկզբանե հայտնել ենք՝  ցանկանում ենք, որ Ռուսաստանը լուծում գտնի բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե մարտի դաշտում»,- հավելել է Թոմաս-Գրինֆիլդը։
Թոմաս-Գրինֆիլդը հավելել է, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում Ռուսաստանին կոչ է արվել խնդիրները լուծել դիվանագիական ճանապարհով:
Հիշեցնենք, երկուշաբթի օրը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ նվիրված Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և նախաձեռնել է ԱՄՆ-ը։ Ռուսաստանն ու Չինաստանը դեմ են արտահայտվել դրա անցկացմանը` բացատրելով, որ անհիմն մեղադրանքների քննարկումը միայն հանգեցնում է լարվածության մակարդակի բարձրացման։ Հանդիպումը կոնկրետ արդյունքի չբերեց։ ԱՄՆ-ը, Ուկրաինան և Անվտանգության խորհրդում նրանց կողմնակիցները կրկին մեղադրանքներ են հնչեցրել Ռուսաստանի հասցեին, որոնք հերքել են դրանք։ Ավելի վաղ Թոմաս-Գրինֆիլդը հայտնել էր, որ երկիրը դիտարկում է հանդիպումը որպես լիակատար հաջողված։