Ամփոփում են ուստարում արվածը
Սկսվել են Կապանի երաժշտական եւ արվեստի դպրոցների 2017-2018 ուստարվա հաշվետու համերգները, որոնք որոշակի պատկերացումներ են տալիս այդ կրթօջախների սաների կատարողական արվեստի մասին: Մայիսի 31-ին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ. Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում տեղի ունեցավ Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի 2017-2018 ուստարվա հաշվետու համերգը՝ նվիրված երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան:
Հաշվետու համերգը սկսվեց կրթօջախի երգչախմբի ելույթով (ղեկավար՝ Գայանե Հարությունյան): Այնուհետեւ երաժշտական տարբեր գործիքներով դպրոցի սաները կատարեցին հայ, ռուս, եվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Իրենց կատարումներով առանձնացան միջազգային մրցույթ-փառատոներում աչքի ընկածները՝ 2018թ. «Արտ Մյուզիք» միջազգային 9-րդ մրցույթ-փառատոնի երկրորդ կարգի դափնեկիր եւ Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային 10-րդ մրցույթ-փառատոնի առաջին կարգի դափնեկիր, ֆլեյտահար Վազգեն Սարգսյանը (դասատու՝ Արթուր Մովսիսյան), 2018թ. «Արտ-մյուզիք» միջազգաին մրցույթ-փառատոնի առաջին կարգի դափնեկիր, երգեցողության բաժնի սան Վլադ Պետրոսյանը (դասատու՝ Իրինա Դավիդյան), 2018թ. «Արտ-մյուզիք» 9-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնի երրորդ կարգի դափնեկիր, երգեցողության բաժնի սան Էդիտա Գրիգորյանը (դասատու՝ Իրինա Դավիդյան), 2018թ. Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնի երրորդ կարգի դափնեկիր, քանոնահարուհի Մարիամ Շահնազարյանը (դասատու՝ Նորվարդ Հարությունյան):
Հաշվետու համերգը եզրափակվեց կրթօջախի մանկավարժների նվագախմբի կատարումներով: Հնչեցին Առնո Բաբաջանյանի «Ազգ փառապանծ» եւ Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի-Երեւան» ստեղծագործությունները: Կատարումները նվիրված էին Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման եւ մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակներին:
- Ուստարին հաջողված եմ համարում, դպրոցի սաների հաջողությունները տպավորիչ են, մանավանդ որ դրանք ձեռք են բերվել միջազգային մրցույթ-փառատոններում, գոհ եմ դպրոցի ուսուցիչներից, որ ջանք ու եռանդ չեն խնայում իրենց սաներին հաջողության հասցնելու գործում,- հաշվետու համերգի ավարտին ասաց դպրոցի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը: