«Թանգարանների գիշեր» միջոցառման օրակարգում կրթությունն էր
Թանգարանների միջազգային օրվա և «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման առիթով մարզկենտրոնի թանգարաններն այցելուների պակաս չունեին: Կապանի երկրագիտական թանգարանում կազմակերպված միջոցառումը «Կապան. կրթություն և հետազոտություն» խորագիրն էր կրում: Թանգարանի երկու սրահում ցուցադրանք էր կազմակերպած, որը մոտ 200 նմուշ էր ներառում՝ փաստաթղթեր, լուսանկարներ, լրագրային հրապարակումներ, գրքեր:
Իսկ հիմնական միջոցառումը նվիրված էր տարածաշրջանի դպրոցների պատմությանը՝ հիմնադրման օրվանից մինչև մեր օրերը: Զեկուցումը ներկայացնելու համար յուրաքանչյուր դպրոցին տրվել էր յոթ րոպե ժամանակ: Դպրոցների միջոցառման պատասխանատուները և աշակերտները նաև բուկլետներ էին պատրաստել՝ լուսանկարներով և պատմական ակնարկներով: Նշվեց նաև, որ դպրոցների մասին շարադրանքը կլինի տվյալ կրթօջախի կայքէջում, որոնք կթարմացվեն:
Երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Ալյոշա Հայրապետյանի զեկուցումն օրվա թեմային չէր առնչվում՝ «Կապանի տարածաշրջանում թաղման ծեսը և ծիսական առարկաները Քրիստոսից առաջ 16-ից 5-րդ դարերում», բայց հետաքրքրական փաստեր էր պարունակում: Ամփոփում էր մոտ մեկ դարում (1920 թ. մինչև 2018 թ.) կատարված հնագիտական պեղումների և հետազոտությունների արդյունքները:
Կապանի Շմավոն Մովսիսյանի անվան պատմության թանգարանում ներկայացված էին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի ուսանողների ստեղծած կիրառական արվեստի նմուշները, Կապանի գեղարվեստի դպրոցի սաների կերամիկական գործերը, ինչպես նաև թիվ 7 նախադպրոցական ուսումնական հաստատության սաների նկարչական աշխատանքները: Թանգարանի մի այլ սրահի վահանակներում ընդգրկված նյութերը պատմում էին Կապանի կրթության և մշակույթի նվիրյալների մասին:
Կապանի արվեստի թանգարանում օրվա թեմայով ցուցադրանք չկար, բայց և այցելուները քիչ չէին, ովքեր շրջում էին սրահից սրահ, ևս մի անգամ հաղորդակցվում հայ արվեստագետների գեղանկարչական աշխատանքներին: