Ամպրոպների ուժգնությունը մեծացել է, 1 օրում կարող է 1 ամսվա չափ անձրև թափվել. Սուրենյան
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին 5 տարիներին աճել է տեղումների ինտենսիվությունը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերեւութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
«Այսինքն, կարող է ինչ-որ մի ժամանակահատվածում տեղումներ չլինեն և մեկ օրվա ընթացքում թափվել ամբողջ ամսական նորմայի չափ տեղումներ: Մենք անցած տարի ականատես եղանք հենց Երևան քաղաքում, նաև հանրապետության տարբեր հատվածներում տեղատարափ անձրևների, երբ մեկ ժամվա ընթացքում կամ ավելի փոքր ժամանակահատվածում հանրապետության առանձին հատվածներում թափվում էր մինչև ամսական նորմայի չափ տեղում։
Նաև մի ուշագրավ երևույթ է առաջացել, վերջին տարիներին նաև մեծացել է ապրոպների կրկնելիությունն ու ուժգնությունը: Սա շրջանառության փոփոխության հետ է կապված, որովհետև մոլորակի վրա առկա են մթնոլորտի շրջանառության որոշակի շեղումներ և այդ շեղումների ընթացքում մեզ մոտ հայտնվել են նոր մթնոլորտային երևույթներ, նոր պրոցեսներ, որոնք բերել են նման փոփոխությունների»,-ասաց նա: