Կապանի երկրագիտական թանգարանում գույների խաղ էր
Կապանի երկրագիտական թանգարանում «Եվրոպական մշակույթի օրերի» շրջանակում հոկտեմբերի 1-ին բացվեց կապանցի գեղանկարիչ, հանրապետության նկարիչների միության անդամ Լորիկ Մինասյանի ստեղծագործությունների անհատական ցուցահանդեսը: Ցուցադրանքն աչքի չէր ընկնում ժանրային բազմազանությամբ. ներկայացված էր մոտ 50 բնանկար, որոնց մի մասը ցուցադրված էր թանգարանի բակում: Գեղանկարչի փոխանցմամբ` իր համակուրսեցի, հանրապետությունում ճանաչված գեղանկարիչ Նիկոլ Աղաբաբյանի շնորհիվ 2003 թվականից «մտել է» այդ ժանրի մեջ:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը, Կապանի քաղաքապետ Գեւորգ Փարսյանը, գեղանկարչի արվեստով հետաքրքրվող  տարբեր տարիքի եւ զբաղմունքի մարդիկ:
Կապանի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանը ներկայացրեց գեղանկարչի ակունքները, նախնիները, ովքեր բրուտագործ են եղել, նրա անցած ստեղծագործական ուղին: Լորիկը, ով ավարտելով Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտը, թողնելով մայրաքաղաքային կյանքը, նախընտրեց աշխատել Կապանի ամենահեռավոր գյուղում՝ Ծավում: Կրթօջախի կերպարվեստի ուսուցիչն էր, թարմություն եւ նոր շունչ հաղորդեց գյուղական դպրոցի կյանքին: Բանախոսը նշեց նաեւ, որ կերպարվեստի աշխարհում են Լորիկի որդին, եղբայրը, եղբորորդին` յուրաքանչյուրն իր լուման բերելով կերպարվեստի այդ ճյուղի զարգացմանը:
Գործընկերոջ մասին խոսք ասաց գեղանկարիչ Հրանտ Էլչյանը, ով Լորիկին ճանաչում է ուսանողական նստարանից: «Լորիկը կապանյան գեղանկարչության անցյալն է, կառուցում է ներկան եւ ճամփա հարթում գեղանկարիչների նոր սերնդի համար, ովքեր արվեստի այդ ճյուղի շարունակողները պետք է լինեն»,- ասաց Հրանտ Էլչյանը:
Լորիկի գեղանկարչության մասին անմիջական խոսք ասաց Ժիրայր Թունյանը:
Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանն այն միտքը հայտնեց, որ Լորիկի գեղանկարրչության ճշմարիտ գնահատականն արվեստաբանները կարող են տալ, իսկ ինքը դիտելով ցուցադրված բնանկարները՝ հոգեկան հանգստություն է ստանում, եւ այն տպավորությունն ունի, որ Լորիկն իր գեղանկարներն արարում է սիրով ու թեթեւությամբ:
Սյունիքի մարզի մշակութային կյանքում ներդրած ավանդի, հայ կերպարվեստը միջազգային եւ հանրապետական ցուցահանդեսներում ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար գեղանկարիչ Լորիկ Մինասյանը պարգեւատրվեց Սյունիքի մարզպետի շնորհակալագրով:
«Ես ձգտել եմ դրական լիցքեր հաղորդել կտավին, որի միջոցով այն փոխանցվի դիտողին՝  բարությունը, սերը բնության հանդեպ, Աստծո հանդեպ: Կցանկանայի, որ ցուցահանդեսի այցելուները հոգեպես բավարարված հեռանան այստեղից»,- իր  երախտագիտության խոսքում ասաց գեղանկարիչը: