Հայ պատմաբանը դարձել է «Մեծ hաղթանակի արձագանքը ԱՊՀ տարածքում» մրցանակի դափնեկիր
Ստեփան Ստեփանյանցը 2000-ականներից զբաղվում է Մեծ Հայրենականի և այդ պատերազմում հայերի ավանդի թեմայով։
Պատմական գիտությունների դոկտոր Ստեփան Ստեփանյանցը «Մեծ հաղթանակի արձագանքը ԱՊՀ տարածքում» մրցանակի դափնեկիր է դարձել։ Մրցանակը նրան է հանձնել Մոսկվայի և համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը։
Ստեփանյանցը Sputnik Արմենիա մուլտիմեդիոն մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել Մոսկվայի պետական համալսարանում՝ Ռուսական բանահյուսական ընկերության 5-րդ համագումարի ժամանակ (համագումարը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակին)։
2000-ական թվականներից ի վեր Ստեփանյանցը զբաղվում է Մեծ Հայրենականի և այդ պատերազմում հայերի ավանդի թեմայով։ Նրա աշխատություններից մեկի հիմքում 340-րդ դիվիզիայի հրամանատար, խորհրդային զորահրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ և Խորհրդային Միության հերոս Սարգիս Մարտիրոսյանի պատմությունն է։ Նա նաև գրել է «Հայերի մասնակցությունը Հայրենական մեծ պատերազմում» գիրքը, որը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի 75-ամյակին։
Ավելի վաղ Ստեփանյանցն ասել էր, որ իր երկու հորեղբայրներն էլ կռվել են պատերազմում, եղել են ծովային հետևակի գումարտակի հրամանատարներ. մեկը հասել է Վիեննա, մյուսը՝ Բուդապեշտ։