Անկախ Հայաստանը 30 տարեկան է
Անկախության 30-ամյակին նվիրված միջոցառումները մարզկենտրոն Կապանում մեկնարկեցին քաղաքում տեղակայված N զորամասից՝ զինվորական միտինգով։ Օրվա խորհրդով պայմանավորված՝ լավագույն զինծառայողները պարգևատրվեցին շնորհակալագրերով և շքանշաներով։ Այնուհետև Գ․Նժդեհի անվան հրապարակում հավաքված բազմաթիվ կապանցիներ համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Բաղաբուրջի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու ՀՀ անկախության համար իրենց կյանքը նվիրաբերած հայորդիներին: Հրապարակում կազմակերպվել էր նաև ռազմադաշտային խոհանոց, որտեղ միջոցառման հյուրերը միմյանց շնորհավորելու և ևս մեկ անգամ օրվա խորհուրդը կարևորելու հնարավորություն ունեցան:
Անկախության օրը եզրափակվեց Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ դահլիճում՝ օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառմամբ, որի ընթացքում հնչեցին բազմաթիվ ռազմահայրենասիրական երգեր, ներկայացվեցին ազգային պարեր, որոնք արտահայտում էին հայ ժողովրդի անսասան կամքն ու հավատը, քաջությունն ու հերոսությունը: Ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը, ով շեշտեց անկախության անշրջելի արժեքը՝ ընդգծելով, որ անկախությունը հայ ժողովրդի հարյուրամյակների պայքարի, սերնդեսերունդ փոխանցված երազանքների հաղթանակն է և յուրաքանչյուր պետության զարգացման, առաջընթացի, միջազգային ասպարեզում սեփական դիրքն ու դերը ունենալու երաշխիքը։ Օրվա կապակցությամբ՝ համայնքի ղեկավարի շնորհակալագրին են արժանացել Կապանի ինքնապաշտպանությանը մասնակցած տղաները, ովքեր իրենց անգնահատելի ներդրումն են ունեցել Կապանի ինքնապաշտպանության գործում։