Անկարայի և Երևանի հարաբերությունները կկարգավորվեն Ադրբեջան-ՀՀ խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո. Ֆիդան
Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունները կկարգավորվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կկարգավորվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև [խաղաղության] պայմանագրի ստորագրումից հետո», - ասել է նա « Turkiye» թերթին։
Նրա խոսքով, Անկարան Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության ձեռքբերումը համարում է Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման կարևոր տարր։
«Մենք առավելագույն աջակցություն ենք ցուցաբերում պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը և ուրախ ենք տեսնել, որ կողմերը մոտենում են դրանց վերջին որոշումներին (սահմանազատման վերաբերյալ - նշում է ՏԱՍՍ), որն այս առաջընթացի լավ օրինակ է», - նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է Հայաստանի հետ սահմանների սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանը մինչ այս ստորագրել էր խորհրդարանի կողմից ընդունված՝ Ադրբեջանի հետ սահմանների սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի կանոնակարգը։
Հաղորդվել է նաև, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերին Կազանում BRICS-ի գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպումից հետո արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են ավարտին հասցնել խաղաղության պայմանագիրը դրա ստորագրման համար։
Չնայած ընդհանուր սահմանին, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան. 2009 թվականին Ցյուրիխում երկու երկրների արտգործնախարարները ստորագրեցին դրանց ստեղծման մասին արձանագրությունները, սակայն այդ փաստաթղթերը կողմերի կողմից չվավերացվեցին։ Անկարան բազմիցս հայտարարել է, որ Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը հնարավոր կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։