Անմար է հիշատակն ընկածների
Մայիսի 7-ին անսովոր աշխուժություն էր Կապանի թիվ 5 հիմնական կրթօջախի բակում: Դպրոցի տնօրենությունը, մանկավարժները եւ աշակերտները, ինչպես նաեւ հրավիրված անձինք՝ Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը, զինվորականներ, Արցախյան պատերազմների մարտիկներ մասնակցում էին դպրոցում սովորած եւ մերօրյա պատերազմում զոհված հայորդիների ոգեկոչման արարողությանը:
Կրթօջախի նախկին սաներից այս պատերազմում 12-ը դարձավ հավերժի ճամփորդ: Արարողությունը սկսվեց կրթօջախի բակից, որտեղ դպրոցի 12 զոհված շրջանավարտների ծնողներն ու հարազատները ծառեր տնկեցին Դավիթ Հարությունյանի,  Զորիկ Հարությունյանի, Արշակ Փարամազյանի, Շահեն Գրիգորյանի, Խաչիկ Ոսկանյանի, Կարեն Գրիգորյանի, Արման Հարությունյանի, Արմեն Գեւորգյանի, Էդուարդ Շահնազարյանի, Ռուդիկ Հարությունյանի, Շանթ Խաչատրյանի, Էդվարդ Դանիելյանի հիշատակին:
Արցախյան առաջին պատերազմում զոհված դպրոցի շրջանավարտների պատվին դպրոցի նախասրահում ժամանակին բացված անկյունը,  կրթօջախի երկարամյա զինկոմ  Հրաչիկ Փարամազյանի նախաձեռնությամբ, ում որդին՝ Արշակ Փարամազյանը եւս զոհվեց այս պատերազմում, վերածվեց «Փառքի սրահի», որի  բացումը վերապահվեց Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանին եւ դպրոցի տնօրեն Սիրանույշ Հարությունյանին:
Արարողության մասնակիցները ծաղիկներ խոնարհեցին զոհվածների  լուսանկարների վահանակի պատվանդանին: Միջոցառումը շարունակվեց կրթօջախի դահլիճում: Զինվորական համազգեստով տղաներն ու աղջիկները հանդես եկան գրական-երաժշտական համադրույթով՝  ռազմահայրենասիրական երգեր ու հայրենաշունչ բանաստեղծություններ, իսկ էկրանին սահում էին կրթօջախի՝ հավերժի ճամփորդ դարձած շրջանավարտների դիմանկարները: Օրվա խորհրդին պատշաճող ողջերթի խոսք ասաց դպրոցի տնօրեն Սիրանույշ Հարությունյանը՝ արժեւորելով մերօրյա պատերազմի մարտիկների սխրանքը, իսկ ներկաներին պատգամ հղեց յուրաքանչյուրն իր տեղում եւ դիրքում ազնվորեն կատարել իր պարտականությունը: Բանախոսը նաեւ երախտագիտություն հայտնեց նրանց, ովքեր սատարեցին «Փառքի սրահի» ստեղծման գործին՝ դրանով հավերժացնելով դպրոցի նահատակ շրջանավարտների հիշատակը: