Անվտանգության տեսանկյունից չպետք է հույսեր կապել ՀԱՊԿ-ի հետ, բայց պետք է մնալ․ Ռոբերտ Քոչարյան
ՀԱՊԿ-ի բոլոր երկրները, բացի Ռուասատանից, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ունեն շատ ավելի ջերմ հարաբերություններ՝ բոլոր ոլորտներում։ Ավելին՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մաս են կազմում մեկ այլ կազմակերպության։ Անձնական շփումների մակարդակով նաև այդ պետությունների առաջնորդները շատ ավելի մտերիմ են Ադրբեջանի նախագահի հետ, հետևաբար, մտածել, որ որևէ կերպ ՀԱՊԿ-ը կարող էր արձագանքել մեր վրա այդ հարձակմանը, կլիներ միամտություն։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է Փաստինֆոն։
«Ուղղակի դա բացառվում է։ Խոսքը նրա մասին չէ, որ ՀԱՊԿ-ը մեռած կառույց է, չի աշխատում։ Լավ էլ աշխատում է այնտեղ, որտեղ բոլորի շահերը համընկնում է և աշխատեց՝ Ղազախստանի պարագայում։ Սա փաստ է և մենք ուղղակի պետք է այս փաստի հետ հաշվի նստենք»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հավելելով, որ պետք է մնալ ՀԱՊԿ-ի կազմում, որովհետև չկա այլ կառույց, որը կարող է փոխարինել ՀԱՊԿ-ին և այդ կազմակերպության շրջանակներում կան բազմաթիվ պայմանագրեր, որոնց շրջանակներում մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում՝ ինչ-որ չափով կարգավորվում է։
«Կրկնում եմ՝ մնալ, համագործակցել, բայց անվտանգության տեսանկյունից հույսեր չկապել։ Բացի հայտարարություններից ոչինչ չի լինելու»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։