ԱՌԱՋԱՁՈՐՈՒՄ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ՆՇԵՑԻՆ ԳՅՈՒՂԻ ՕՐԸ
Օգոստոսի 10-ին Կապան համայնքի Առաջաձոր բնակավայրում տոնական օր էր։ Իր պատմության մեջ առաջին անգամ առաջաձորցիները նշեցին գյուղի օրը։ Տոնական օրվա ընտրությունը պատահական չէր։ Հանդիսավոր միջոցառումը կազմակերպվել էր ծնունդով առաջաձորցի՝ Կապանի ազգային խորհրդի նախագահ, ճանաչված մտավորական, ազգային- հասարակական, քաղաքական գործիչ Սմբատ Մելիք-Ստեփանյանի ծննդյան օրը։
Գյուղի օրը առաջաձորցիների հետ նշելու էին գնացել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը, հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը, համայնքապետարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ։ Տոնական միջոցառումները մեկնարկեցին Առաջաձորի կենտրոնում՝ գյուղի զոհված հայորդիների հիշատակին կառուցված հուշարձանին ծաղիկներ խոնարհելով։
Հարազատ գյուղի օրը մասին տոնելու էին համախմբվել մեծ ու փոքր՝ գյուղի պատմությունը կերտած, կոլորիտը պահպանող տարեցները, արտերկրում բնակվող առաջաձորցիները։ Համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը շնորհավորելով ներկաներին նշեց, որ առաջաձորցիները պետք է միշտ հպարտանան իրենց ակունքներով՝ ընդգծելով Սմբատ Բեկի՝ Սյունիքի պատմության մեջ ունեցած անգնահատելի, հերոսական ավանդի մասին։ Նորանշանակ վարչական ղեկավար Ալիկ Առաքելյանն էլ իր հերթին խոստացավ գյուղի օրը տոնելը դարձնել ավանդական և նպաստել Առաջաձորի զարգացմանը։
Տոնական օրվա ուրախ մթնոլորտը ապահովելու էին եկել Կապանի մշակույթի կենտրոնի երգիչ-երգչուհիները, շնորհաշատ առաջաձորցիների փայտից պատրաստված ձեռքի աշխատանքներն էր ցուցադրության հանվել, կազմակերպվել էր հյուրասիրություն։